Móda je druhý nejšpinavější průmysl na světě

31. října 2023

Mnohé to možná překvapí, ale oděvní průmysl je velká katastrofa. Znečišťuje životní prostředí, využívá nejlevnější pracovní sílu a drtivá většina výrobků nakonec skončí na skládkách.

Pro představu několik čísel: výroba jednoho trička vyplýtvá přibližně 2720 litrů vody, přičemž výsledný produkt vás může stát míň než latté z KFC. Lidé, kteří v rozvojových zemích levné oblečení vyrábí (velmi často jsou to děti) tráví prací zhruba 16 hodin denně, a to v otřesných podmínkách a za minimální mzdu. Oděvní průmysl způsobuje 20 % znečištění vodních toků. A to vše proto, aby v ČR ročně skončilo na skládkách 280 000 tun oblečení (přičemž 97 % vyhozeného by se dalo znovu využít, 5 % je opravdu odpad a 3 % se dají zrecyklovat).

Dříve bylo zvykem vydávat dvě kolekce oblečení ročně, dnes výrobci chrlí kolekcí i 50 do roka. A než se takový módní kousek dostane do vaší skříně, putuje přes celý svět. Co je na tom ale nejhorší, že co se neprodá, ačkoli je to zcela nové a nikdy nenošené, se spálí.

To už zní opravdu děsivě, že?

A co s tím můžeme dělat? Je to stále stejná písnička –⁠ my jako koncový spotřebitel můžeme jediné: nakupovat zodpovědně a dát tím výrobcům najevo, o co opravdu stojíme.

Zásadní je se zajímat. Než nakoupím, zeptám se sám sebe, zda to tričko, kabát, kabelku, cokoli opravdu potřebuji. A pokud ano, zda by se to nedalo sehnat udržitelnějším způsobem. Oblíbené jsou například SWAPy, které se konají na různých místech republiky. Fungují jednoduše: přinesete, co už doma nevyužijete, a odnesete si to, co sháníte nebo se vám líbí. Mnohdy najdete opravdu krásné, sotva nebo vůbec nenošené kousky. Samozřejmou volbou jsou také second handy, kamenné nebo internetové.

Pokud už si opravdu chci koupit novou věc, zajímám se, jak byla vyrobena. Tady pozor na takzvaný greenwashing –⁠ výrobce sice deklaruje, že myslí ekologicky, ale různé certifikace znamenají různé věci. Zjistěte si, zda byly skutečně všechny fáze výroby vámi vybraného produktu ekologické a šetrné.

Možná za ekologicky vyrobené oblečení dáte víc peněz, ale vydrží vám déle a určitě vám udělá větší radost. A to už za to stojí.

Doporučujeme ke čtení:

Marek Rabij: Život na míru
Joanna Glogaza: Slow fashion
Dana Thomas: Vláda módy
Martin Dorey: Už žádné plasty
Sylvia Schaab: Jde to i bez plastů
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně

Zdroj: Heiesová, Ladislava; Heroutová, Jitka: Udržitelný šatník může být pro každého (přednáška 11. 10. 2023)

Autor článku: Mgr. Tereza Micková