VelikánI Berounska (a Hořovicka)

Jak dobře znáte regionální osobnosti? Poznáte je podle několika indicií? Zkuste rozluštit či uhodnout vybrané osobnosti v našem projektu VIB – VelikánI Berounska (a Hořovicka). Řešení najdete níže, kde se navíc dozvíte zajímavosti ze života těchto osobností. Doporučíme i literaturu.

1. indicie - Václav Hrabě

V 1. indicii jsme vám představili lochovického rodáka, básníka a hudebníka Václava Hraběte. Václav Hrabě patřil mezi talentované mladé literáty a jazzmany beat generation, v pouhých 25 letech však tragicky zemřel. Může vás zaujmout, že známá píseň Láska je jako Večernice vznikla podle jeho básně Variace na renesanční téma.

2. indicie - Jan Preisler

Ve 2. indicii jsme vám představili králodvorského rodáka, profesora a malíře Jana Preislera. Jan Preisler patřil mezi významné představitele neoromantismu a symbolismu. Může vás zaujmout, že se mimo jiné podílel na výmalbě Obecního domu.

3. indicie - Popelka Biliánová

Ve 3. indicii jsme vám představili další osobnost pocházející z Králova Dvora – spisovatelku, vlastenku a publicistku, o které nás ve škole neučili, Popelku Biliánovou. Sběratelku pověstí, znalkyni Vyšehradu a autorku děl, podle kterých bylo natočeno několik filmů.

4. indicie - Josef Poncar

Ve 4. indicii jsme si připomněli chodouňského rodáka, kapelníka a skladatele, kterého jistě znají všichni příznivci dechovky, Josefa Poncara.

Za vesnickými muzikanty na ČT     Jak vznikl Šroubovák

5. indicie - Josef Slavík

Ve 5. indicii jsme zavzpomínali na jednoho z nejnadanějších českých houslistů a rodáka z Jinec, Josefa Slavíka. Umělce, který ohromil samotného Paganiniho, a kterému se také přezdívalo „český Paganini“. Hudebníka, jehož slibná kariéra však velice brzy skončila.

České houslové legendy (ČT Art)      Hrob na Vyšehradě

6. indicie - Marie Poštová

Víte, po kom je v Berouně pojmenováno Náměstí M. Poštové? Tuto političku, rodačku z Křižatek, jsme si představili v 6. indicii.

7. indicie - Ota Pavel

V 7. indicii jsme si představili Otu Pavla. Autora, který sice není rodákem z našeho kraje, ale Berounka a krajina kolem ní ovlivnily výrazně jeho život i tvorbu.

Příběhy slavných na ČT      Pamětní síň a přívoz Oty Pavla

8. indicie - Margit Rytířová

V 8. indicii jsme si připomněli Margit Rytířovou, která se svou sestrou Lenkou Köppelovou patřila k tzv. Wintonovým dětem. Za války byla členkou britských ozbrojených sil. Od 70. let žila v Zadní Třebani.

Paměť národa

9. indicie - Svatý Ivan

S 9. indicií jsme zabrousili až do oblasti pověstí a legend. Podle nich žil v jeskyni na území Svatého Jana pod Skalou první český poustevník, který je dnes znám jako svatý Ivan.

10. indicie - Jiří Kopřiva

Dlouholetý berounský kronikář a fotograf. To byl Jiří Kopřiva, který se ukrýval pod 10. indicií.

11. indicie - Marta Krásová

V 11. indicii jsme si připomněli operní zpěvačku a významnou osobnost Národního divadla, která našla svůj domov ve vilce na Vráži, Martu Krásovou.

12. indicie - Josef Vorel

Zdický katolický kněz, hudební skladatel a vlastenec Josef Vorel byl ukrytý pod indicií č. 12. Napsal řadu písní, které zlidověly. Nejznámější je Nad Berounkou pod Tetínem.

Josef Mánes – Babí rada

13. indicie - Viktor Palivec

Muž mnoha profesí – knihovník, bibliograf, spisovatel, básník, heraldik, kulturní historik – to byl Josef Palivec ukrývající se pod indicií č. 13. Ač původem z Příbrami, v Berouně po sobě zanechal nesmazatelnou stopu.

Viktor Palivec – Světlá stopa

14. indicie - Joachim Barrande

Kdo by neznal Barrandov, berounské Barrandovo náměstí nebo Geopark Barrandien? To vše je pojmenováno po Joachimu Barrandovi, který náš kraj proslavil svými paleontologickými nálezy. Ukrýval se pod indicií č. 14.

Joachim Barrande – Ztracená moře (pořad ČT)       Silurský systém ve středních Čechách

15. indicie - Petr Petříček

V roce 2019 zesnulý básník z Hořovic Petr Petříček byl ukrytý pod indicií číslo 15.

Reportáž ČT24     Brněnská Sedmikráska

16. indicie - Karla Máchová

Pod indicií č. 16 se skrývala berounská rodačka Karla Máchová, která byla (kromě jiného) první českou ženskou kandidátkou na poslankyni a velkou bojovnicí za práva žen.

Osudové ženy: Karla Máchová (na ČR Dvojka)

17. indicie - Josef Leopold Zvonař

Ačkoliv byla většina jeho tvorby zapomenuta, patří Josef Leopold Zvonař mezi velikány české hudby. Rodák z Kublova, ukrytý pod indicií č. 17, položil základy hudební pedagogiky a byl u zrodu několika významných spolků. Právě on je autorem dodnes známé písně Čechy krásné, Čechy mé.

Posmrtná maska     980. schůzka: Čechy krásné, Čechy mé (ČR Dvojka)     Jeho hudba ve filmech      Bakalářská práce

18. indicie - Svatopluk Čech

Svatopluka Čecha, kterého jste jistě poznali pod indicií č. 18, zná ze školy snad každý. Nebyl sice rodákem z našeho kraje, ale prožil několik let v Litni, což se odrazilo i v jeho tvorbě. V Litni samotné dnes také najdeme řadu odkazů na tohoto velikána české literatury.

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné      Čechovna    Čechova lípa

19. indicie - Stanislav Konopásek

Indicie č. 19 skrývala jednoho z nejlepších českých hokejistů, rodáka z Hořovic s kořeny v Komárově, Stanislava Konopáska. Jeho kariéra byla násilně ukončena v roce 1950, když byl ve vykonstruovaném procesu komunistickým režimem odsouzen na 12 let za vlastizradu.

Rozhovor s Annou Konopáskovou     Zatčení hokejistů v roce 1950       Před 70 lety zatkla StB hokejové mistry světa       Proces s československými hokejisty v roce 1950 (DP)

20. indicie - Karel Paták

Výtvarník, pedagog, spisovatel a starosta Loděnic Karel Paták se ukrýval pod indicií č. 20.

Paměť národa      Příběhy domů – Zámek v Loděnici (pořad ČT 2) – provází K. Paták

21. indicie - Kosmas

O prvním známém českém kronikáři Kosmovi toho moc nevíme. Není jisté ani to, kdy a kde se narodil. Možná to bylo ve Zdicích, možná ne. To už se dnes nedovíme. Ale ať už se v našem regionu narodil či nikoliv, navždy zůstane naším velikánem. Ukrývá se pod indicií č. 21.

Toulky českou minulostí na ČR Dvojka     Kosmas na ČT edu

22. indicie - Antonín Hasal

V Nižboru se narodil armádní generál Antonín Hasal. Během života byl nucen několikrát uprchnout do zahraničí, vždy ale hájil zájmy českého státu, naposledy jako poradce americké vlády. Podle svého rodiště dokonce používal krycí jméno Nižborský. Ukrývá se pod indicií č. 22.

Detail legionáře     V pozadí a ve stínu: generál Antonín Hasal       Článek na Lidovky.cz      Pamětní deska v Nižboru

23. indicie - František Burant

Indicie č. 23 ukrývá rodáka ze Železné, výtvarníka a pedagoga Františka Buranta.

F. Burant v databázi ARTLIST     Vitráže smuteční síně v Ostravě     Vitráž ve vestibulu stanice metra Pankrác      Skleněná stěna Paláce kultury     Nádraží ve Vítkovicích

24. indicie - Marie Gärtnerová

Marie Gärtnerová, operní pěvkyně a hudební pedagožka pocházející ze Zdic, se skrývala pod indicií č. 24.

25. indicie - Vilém Kropp

Vilém Kropp – fotograf, knihkupec, nakladatel a galerista v jedné osobě se skrýval pod indicií č. 25.

26. indicie - Josef Jungmann

Každý jistě poznal jednoho z nejznámějších velikánů Berounska – filologa, spisovatele, překladatele a vlastence Josefa Jungmanna, rodáka z Hudlic. Ukrýval se pod indicií č. 26.

27. indicie - Pavel Šrut

Spisovatel Pavel Šrut pobýval od 70. let v našem kraji. Nakonec se tu usadil natrvalo. Poznali jste autora známých Lichožroutů, který se ukrýval pod indicií č. 27?

Kam zmizel ten starý song (pořad ČT)       Kolej Yesterday       Rozhovor s P. Šrutem na idnes.cz

28. indicie - Magdalena Dobromila Rettigová

Autorka slavné Domácí kuchařky, rodačka ze Všeradic, Magdalena Dobromila Rettigová se ukrývala pod indicií č. 28.

Jiráskova veselohra      Galerie a muzeum M. D. Rettigové

29. indicie - Oktavián Wagner

Středoškolský profesor, významný pedagog, zakladatel a první ředitel berounského gymnázia Oktavián Wagner se ukrýval pod indicií č. 29.

30. indicie - Martin Dusl

Martin Dusl byl ve své době jeden z nejbohatších mužů středních Čech, podnikatel, paleontolog, mecenáš a iniciátor stavby Duslovy vily, kde sídlila naše knihovna před přestěhováním do kasáren. Skrýval se pod indicií č. 30.

Duslova vila

31. indicie - Šebestián Hněvkovský

Básník a národní buditel Šebestián Hněvkovský, rodák ze Žebráka, byl ukrytý pod indicií č. 31.

32. indicie - Jiří Jelínek

Rodák z Králova Dvora, malíř Jiří Jelínek se podílel na formování českého moderního umění. Byl členem několika uměleckých skupin, z nichž nejvíce je známý spolek Devětsil. Jako aktivní člen odboje byl ve 40 letech umučen v Mauthausenu. Skrýval se pod indicií č. 32.

33. indicie - František Nekolný

František Nekolný, přezdívaný “Česká mlátička”, byl jedním z největších průkopníku československého boxu. Než se stal hvězdou, pobýval s Berouně, kde žila i jeho rodina. Ukrýval se pod indicií č. 33.

34. indicie - Jarmila Novotná

Jedna z největších českých operních pěvkyň, Jarmila Novotná, se do našeho kraje přivdala. S Jiřím Daubkem žila na jeho panství v Litni, dokud nebyla nucena emigrovat. O její odkaz dnes pečuje nezisková organizace Zámek Liteň.

Vzpomínka na Jarmilu Novotnou (pořad ČT)    Poznamenaní

35. indicie - Franta Župan

Franta Župan, vlastním jménem František Procházka, pocházel z Běštína a proslavil se hlavně jako autor humoristické knížky Pepánek Nezdara, která se dočkala i zfilmování. Ukrýval se pod indicií č. 35.

Film Pepánek Nezdara

36. indicie - František Nepil

Autor řady knih pro děti i dospělé a výborný vypravěč František Nepil se v našem kraji nejen narodil a žil, ale rád na něj vzpomínal i ve svém díle. Autor spjatý s Hýskovem a Stradonicemi se ukrýval pod indicií č. 36.

Příběhy slavných: Dopis Ježíškovi         Infocentrum Hýskov – rodný dům F. Nepila

37. indicie - Čeněk Šercl

Berounský rodák Čeněk Šercl se za život naučil přes 50 jazyků. Působil jako jazykovědec a orientalista, cestoval, psal knihy v ruštině a ukrýval se po indicií č. 37.

38. indicie - Franta Anýž

Franta Anýž se narodil v Nové Vsi (uvádí se také ve Svaté Dobrotivé), dnes součásti Zaječova a vyučil se v Komárovských železárnách. Stal se z něj proslulý řezbář, kovolijec, šperkař, cizelér a medailér. Jeho firma dostávala významné zakázky a spolupracovala s našimi předními architekty. Ukrýval se pod indicií č. 38.

39. indicie - Karel Kyncl

Víte, že jeden z našich nejlepších novinářů a rozhlasových zpravodajů pocházel ze Žebráka? Mnozí si snad ještě vzpomenou na pořad ČT Postřehy Karla Kyncla, sérii krátkých fejetonů o britské mentalitě, do které pronikl coby emigrant, který považoval Británii za svůj druhý domov.

40. indicie - František Branislav

Redaktor, překladatel a v prvé řadě básník František Branislav pocházel z Berouna, nějaký čas prožil také ve Strašicích a v Počaplech. Tématem jeho básní byl vztah k přírodě či láska k domovu. Psal také básničky pro děti. Jeho práci ovlivnil i kladný vztah k zemím severní Evropy.