Berounská akademie

Základní informace

V září 2013 byl zahájen 1. ročník Berounská akademie (BAK), vzdělávacího cyklu přednášek, který se svou formou nejvíce blíží univerzitě volného času. Cílem projektu je prostřednictvím odborných lektorů seznámit frekventanty se zajímavými informacemi z různých oblasti (např. historie, umění, botanika, geologie, berounský region). Účast na přednáškách není omezena věkem, vzděláním, ani jinými kritérii. Vzdělávací cyklus je tříletý.

Iniciátorem cyklu byl místostarosta Mgr. Ivan Kůs, který ke spolupráci oslovil berounskou fotografku a nakladatelku Mgr. Marii Holečkovou, nyní programovou koordinátorku BAK, a tehdejší ředitelku Městské knihovny Beroun Mgr. Hanu Ludvíkovou. Knihovna se tak stala organizačním garantem projektu.

Přihlašování do akademického roku 2024/2025

Stávající posluchači i noví zájemci se mohou přihlašovat do dalšího ročníku Berounské akademie u paní Aleny Berdychové (ekonomka Městské knihovny Beroun; nově sídlí v 1. patře knihovny vlevo od schodů; po příchodu zvoňte) a to v následující termíny:

  • pondělí 29. 7., 8:00–11:00
  • středa 31. 7., 8:00–11:00

Přihlašování i uhrazení poplatku (700 Kč) je možné osobně, ale také na e-mailové adrese administrativa@knihovnaberoun.cz – po zaslání e-mailu Vám paní Berdychová poskytne údaje k platbě převodem a další informace. Počet posluchačů je omezen. V příštím akademickém roce se můžete těšit na pestrý program, který upřesníme během letních prázdnin.

Program – 1. semestr akademického roku 2024/2025

3. ročník IV. cyklu

1. přednáška: Bacín a další…

Vzpomínky na archeologický výzkum Českého krasu

termín: čtvrtek 5. září 2024 
čas: 17:00 hod.
místo setkání: Městská knihovna Beroun (sál Klubu důchodců, 1. patro)
přednášející: prof. Václav Matoušek (Univerzita Karlova)

Prof. Václav Matoušek (1954) pracoval v letech 1979–1992 jako archeolog v Okresním muzeu v Berouně (dnes Muzeum Českého krasu). V přednášce nabídne stručnou vzpomínku na počátky své archeologické dráhy, zejména na období let 1979–1997, kdy soustavně zkoumal skalní dutiny Českého krasu. Nastíní také obecnou problematiku archeologicko-přírodovědného výzkumu skalních dutin. Zvláštní pozornost bude věnována výzkumu skalní svatyně na vrchu Bacínu nad Vinařicemi a obecně problematice pravěkých skalních svatyní.

2. přednáška: Berounsko ve výtvarném umění 19., 20. a 21. století

termín: čtvrtek 3. října 2024 
čas: 17:00 hod.
místo setkání: Městská knihovna Beroun (sál Klubu důchodců, 1. patro)
přednášející: Mgr. Monika Švec Sybolová, lektorka Národní galerie

Berounsko a přilehlé okresy byly vždy velkou inspirací pro výtvarníky a výtvarnice. A nejen pro ty, kteří se zde narodili, ale i pro ty, kteří se za krásami místních lesů, kopců, skal a řek, odstěhovali. Berounská výtvarná tvorba se v průběhu staletí, ale i v současnosti, může pochlubit řadou zvučných jmen jako například slavný berounský rodák a krajinář Hugo Ullik z 19. století či nám o století bližší vynikající symbolistní malíř a pedagog Jan Preisler. Připomeňme, že ale nejde jen o Berounsko, ale i o přesah výtvarníků z širšího okolí, z novodobých například hořovický rodák Jaroslav Panuška či slavný Václav Špála, objevující malebnou krajinu kolem Berounky. Z dalších připomeňme Jakuba Špaňhela, Ondřeje Malečka, Dagmar Šubrtovou, Jiřího Brodinu, Marii Ladrovou, Marii Fischerovou-Kvěchovou nebo Pravoslava Kotíka. Tvorbu těchto známých i méně známých umělců a umělkyň představí slovem i obrazem kunsthistorička Monika Švec Sybolová.

3. přednáška: Tajemství věčné včely

termín: čtvrtek 7. listopadu 2024 
čas: 17:00 hod.
místo setkání: Městská knihovna Beroun (sál Klubu důchodců, 1. patro)
přednášející: Karel Toupal

Zkušený včelař Karel Toupal přiblíží historii včelařství a účastníky seznámí s málo známými zajímavostmi ze života včel.  Zaměří se také na ošetřování včelstev a na nemoci, které je postihují. Kromě toho se dozvíte, jaká výbava je nutná na včelaření a jak lze efektivně získávat med a vosk. Pan Toupal provozuje rodinnou včelí farmu s více jak stoletou tradicí. Med z jeho produkce získal označení Regionální potravina Plzeňského kraje 2023. Jeho včelín se nachází v malebné krajině Chodska a kromě chovu včel se zaměřuje také spaní na včelách v tzv. apidomcích, které vám představí. Jedná se o speciální dřevěné včelíny o menší rozloze, kde jsou po stranách instalována včelstva. Úlový vzduch v apidomku má kladný účinek na dýchací a imunitní systém člověka. Na přednášce bude možné zakoupit med a jiné výrobky z produkce Včelí farmy u Toupalů.

Kontakt

Mgr. Vlastimil Kerl
vzdelavani@knihovnaberoun.cz
775 582 233

Mgr. Marie Holečková – programový koordinátor
nakladatelství-mh@seznam.cz
603 830 296

Pravidla studia Berounské akademie

Školní rok BAK trvá od září do června.

Městská knihovna stanoví kontaktní osobu pro kontakt s posluchači a veřejností.

Činnost akademie řídí rada akademie.

Studijní průkaz je nepřenosný.

Práva posluchače BAK:

  1. být informován o podmínkách studia a jejich případných změnách
  2. v dostatečném předstihu být informován o připravovaných akcích BAK
  3. vznášet dotazy a připomínky ke studijnímu programu a předkládat návrhy a náměty na tematické zaměření výuky
  4. volit zástupce posluchačů do rady akademie

 Povinnosti posluchače BAK:

  1. zúčastňovat se přednášek a dalších akcí v rámci výuky a v případě překážky se včas omluvit u kontaktní osoby
  2. uhradit poplatek za studium
  3. na konci školního roku absolvovat ukončení studia zpravidla ve formě písemného testu
  4. na každé přednášce se prokázat studijním průkazem

Výši poplatku za studium na celý školní rok stanovuje Městská knihovna Beroun.

Poplatek se platí předem a lhůta jeho splatnosti se stanovuje vždy do 15. července.

Nezaplatí-li posluchač poplatek ve lhůtě splatnosti ani do 5 dnů po obdržení dodatečné výzvy k zaplacení, přestane být posluchačem a na jeho místo postoupí náhradník.