
Městská knihovna Beroun jako bývalá okresní knihovna dlouhodobě buduje a spravuje regionální fond. Schraňuje zdroje tématicky spadající do regionů Berounsko a Hořovicko s přesahy na Brdy a Podbrdsko. V našem fondu najdete jak knihy, noviny i mapy.
Vedle archivace tohoto fondu budujeme databázi článků a osobností. Této možnosti mohou využít jak zájemci o regionální historii, tak třeba obecní kronikáři.
Poklady regionu

Monografie Hořovicka a Berounska
Ať pátráte v regionu po čemkoliv, vždy byste měli nejdříve sáhnout po Monografii Hořovicka a Berounska. Sedm svazků tohoto díla vyšlo postupně v letech 1928 – 1931. Celkem 2 723 stran monografie pojednává o všech aspektech života v našem kraji.
Region v našem katalogu

Co znamená REG v našem katalogu
Víte, že naše knihovna archivuje veškerou regionální literaturu? Knihy, noviny, brožurky, dokonce vytváříme databázi článků s regionální tematikou. Archivujeme nejen dokumenty týkající se našeho kraje, ale i díla regionálních autorů. V tomto fondu dnes můžeme najít opravdové skvosty.
VIB – VelikánI Berounska (a Hořovicka)
Jak dobře znáte regionální osobnosti? Poznáte je podle několika indicií? Své znalosti si můžete hravou formou vyzkoušet v našem novém projektu, který jsme spustili v lednu 2021. Každý týden zveřejňujeme na webu a sociálních sítích indicie k jedné z osobností a po týdnu prozrazujeme správnou odpověď i se zajímavostmi o osobnosti a literaturou z našeho fondu. Zkuste všechny osobnosti uhodnout či rozluštit!
POZOR, řešení najdete níže! A kromě řešení i další zajímavosti ze života této osobnosti včetně literatury, kterou najdete právě v našem fondu.
Indicie
Řešení

V 1. indicii jsme vám představili lochovického rodáka, básníka a hudebníka Václava Hraběte. Václav Hrabě patřil mezi talentované mladé literáty a jazzmany beat generation, který však tragicky zemřel v pouhých 25 letech. Může vás zaujmout, že známá píseň Láska je jak Večernice je podle jeho básně Variace na renesanční téma.
několik zajímavostí o autorovi co si přečíst Láska je jak Večernice – Vladimír Mišík o Václavu Hraběti na ČT24

Ve 2. indicii jsme vám představili králodvorského rodáka, profesora a malíře Jana Preislera. Jan Preisler patřil mezi významné představitele neoromantismu a symbolismu. Může vás zaujmout, že se mimo jiné podílel na výmalbě Obecního domu.
několik zajímavostí o osobnosti co si přečíst o interiéru Obecního domu

Ve 3. indicii jsme vám představili další osobnost pocházející z Králova Dvora – spisovatelku, vlastenku a publicistku, o které nás ve škole neučili, Popelku Biliánovou. Sběratelku pověstí, znalkyni Vyšehradu a autorku děl, podle kterých bylo natočeno několik filmů.
několik zajímavostí o autorovi co si přečíst VŠ práce o P. Biliánové P. Biliánová na ČSFD

Ve 4. indicii jsme si připomněli chodouňského rodáka, kapelníka a skladatele, kterého jistě znají všichni příznivci dechovky, Josefa Poncara.
několik zajímavostí o osobnosti co si přečíst Za vesnickými muzikanty na ČT Jak vznikl Šroubovák

Ve 5. indicii jsme zavzpomínali na jednoho z nejnadanějších českých houslistů a rodáka z Jinec, Josefa Slavíka. Umělce, který ohromil samotného Paganiniho, a kterému se také přezdívalo „český Paganini“. Hudebníka, jehož slibná kariéra však velice brzy skončila.
několik zajímavostí o osobnosti co si přečíst České houslové legendy (ČT Art) Hrob na Vyšehradě

Víte, po kom je v Berouně pojmenováno Náměstí M. Poštové? Tuto političku, rodačku z Křižatek, jsme si představili v 6. indicii.

V 7. indicii jsme si představili Otu Pavla. Autora, který sice není rodákem z našeho kraje, ale Berounka a krajina kolem ní ovlivnily výrazně jeho život i tvorbu.
několik zajímavostí o autorovi co si přečíst Příběhy slavných na ČT Pamětní síň a přívoz Oty Pavla

V 8. indicii jsme si připomněli Margit Rytířovou, která se svou sestrou Lenkou Köppelovou patřila k tzv. Wintonovým dětem. Za války byla členkou britských ozbrojených sil. Od 70. let žila v Zadní Třebani.