Jak pátrat v regionu pomocí témat

1. ledna 2021

V jednom z předešlých příspěvků jsme narazili na to, že v online katalogu můžeme vyhledávat podle témat. Pokud hledáme informace týkající se regionu, budou nám právě témata velmi nápomocná. Ať už jste badatel, regionální publicista, student či jen člověk zajímající se o své okolí, informace o regionu získáte v knihovně. Regionální fond má propracovaný systém témat, který vám umožní vyhledat informace prakticky o čemkoliv.

Podle jakých témat můžu vyhledávat?

Regionální témata zahrnují široký okruh nejrůznějších termínů. Hledat můžete jména osobností, památky, města či obce, názvy institucí, místa či události. Zkusme si zadat třeba téma Otmíčská hora. Získáme 6 článků, ve kterých se o ní můžeme něco dozvědět. Nebo co třeba Hvězdárna Žebrák, hrad Valdek, Talichův Beroun, dům U Tří korun nebo zaniklá obec Padrť? Ke všemu u nás něco najdete!

Jak nastavím vyhledávání podle tématu?

To, že chceme vyhledávat podle tématu si nastavíme velice jednoduše. Na úvodní straně online katalogu rozklikneme nabídku u políčka Hledat a zvolíme Téma. Pak už jen napíšeme do vyhledávacího políčka co nás zajímá.

K čemu je to dobré?

1) Víme o čem dokument je

Každý dokument, který v katalogu najdeme nějaká témata obsahuje. Témata nám říkají, čeho se dokument týká. Zkusme se podívat na příklad. Z témat vypsaných u knihy Zelené Brdy zjistíme, že se v ní můžeme dočíst informace třeba o skřítku Fabiánovi, o cvočkařích, hradu Valdek či obci Neřežín.

2) Můžeme spustit další vyhledávání

Výhodou témat je, že pokud by nás některé téma zaujalo či inspirovalo k dalšímu vyhledávání, můžeme na něj ihned kliknout a získat další výsledky. V příkladu jsme klikli na Fabiána a hned jsme zjistili, v jakých jiných dokumentech bychom se o něm ještě mohli něco dozvědět.

Nenašel jsem co jsem hledal…

Témata k záznamům se snažíme stále doplňovat abychom vám vyhledávání co nejvíce usnadnili. I tak ale ještě spousta zdrojů v katalogu zcela chybí nebo nemají témata doplněná. Pokud tedy něco nenajdete, nezoufejte, kontaktujte naše oddělení regionálního fondu na e-mailu katalogizace@knihovnaberoun.cz, kde vám pomůžeme vypátrat co budete potřebovat.

Našel jsem. A co teď?

Všechny zdroje, které v našem online katalogu najdete, vám poskytneme. Narazit můžete na 3 typy dokumentů:

1) knihy k půjčení domů

2) knihy z oddělení studovna k půjčení pouze prezenčně (poskytnete vám je k prostudování v prostorách knihovny)

3) články – za úhradu vám připravíme jejich kopie (cena se řídí ceníkem reprografických služeb)