Young Adult novinky – září–říjen 2023

1. listopadu 2023

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

Rok nesnází: Příběh jedné středoškolské pohromy – Chastain, Emma
Chloe Snowová je čerstvá americká středoškolačka s utkvělou představou, že je její život jeden velký trapas a katastrofa. Přesto se na radu své moderní matky rozhodne životní peripetie zapisovat do deníku. Chloe dokumentuje své pocity a zážitky na hranici vážnosti i humoru. A jako správná teenagerka jich má víc než dost. Zamilovala se do kluka, který je obdivovanou fotbalovou hvězdou, jehož přítelkyně je ovšem top kráska. Navíc její skvělá máma odjela do ciziny a vztah rodičů se jaksi zamotává. Dospívání je zkrátka náročná disciplína.

Enola Holmesová: Případ tajemné krinolíny – Springer, Nancy
Další případ Enoly Holmesové, mladší sestry Sherlocka Holmese. Enola tráví osamělé dny v Londýně, když s ní otřese šokující zjištění: někdo unesl její bytnou, paní Tupperovou. Enola se okamžitě pustí do pátrání a brzy odhalí, že je do únosu zapletený její vlastní bratr Sherlock Holmes a Florence Nightingaleová. Dřív, než se naděje, musí Enola opět vyskakovat z oken, luštit záhadné šifry, dokonce i používat svoji skrytou dýku – a rozhodně si nedá pokoj, dokud nebude nebohá paní Tupperová v bezpečí svého domova.

Láska & štěstí – Welch, Jenna Evans
Příběh dívky, která se během několikadenní cesty po Irsku snaží vyrovnat se svým zlomeným srdcem a usmířit se s bratrem. Addie přiletěla společně se svojí rodinou do Irska na svatbu své tety. Den po svatebním obřadu má v plánu odletět za svojí kamarádkou do Itálie. Dílem osudu ale zůstává v Irsku a vydává se společně se svým bratrem a jeho kamarádem na menší road trip po tomto Smaragdovém ostrově. Během cesty dostává příležitost utěšit své zlomené srdce a taky možnost obnovit svůj vztah s bratrem, který kvůli jejímu tajemství citelně ochladl. Dokáže toho ale Addie využít?

Němý viník – Johnson, Maureen
Pokračování krimithrilleru pro mládež Křiváci. Stevie toužila rozlousknout ellinghamskou záhadu, ale místo toho našla svého spolužáka mrtvého. Když si začne dávat jedna a jedna dohromady, její rodiče se rozhodnou ji ze školy odvézt. Aspoň už neuvidí Davida. Davida, kterého políbila a který jí lhal o své identitě. Pak ovšem k ní domů dorazí jeho otec, nenáviděný politik King, a navrhne dohodu: Dostane ji zpátky na Ellinghamovu akademii. Na oplátku musí být na Davida hodná. Tajemství stále čeká na vyřešení a Stevie ví, že je blízko.

Šťastně až navěky – Cass, Kiera
Kniha povídek ze světa dívčí dystopické série Selekce. Než se America přihlásila do Selekce, jiná žena musela projít touto soutěží, aby se stala královnou. Aspen nikdy nevěřil, že se vymaní z chudoby, která provázela všechny příslušníky jeho kasty. Avšak poté, co se stane strážcem, dokáže, že kasty nemusí určovat lidskou budoucnost. Marlee Tamesová se přihlásila do Selekce a prince Maxona zbožňovala, ale nikdy by si nepřipustila, že se může zamilovat i do někoho jiného. Princ si nikdy nemohl vybrat, co bude dělat – o všem rozhodoval jeho otec, ale nyní nastal okamžik, kdy vše musí vzít pevně do svých rukou.

Beladona – Grace, Adalyn
Sci-fi román amerického autora nám představuje katastrofický obraz světa. Smrtící patogen vyvraždil podstatnou část populace. Dva hrdinové se potkávají za velmi dramatických okolností. Když Andrew potká Jamieho, je zraněný, vyhladovělý a nemá co ztratit. Smrtící virus zahubil většinu lidstva, včetně všech, které oba chlapci kdy milovali. Jestli je tato nová realita něčemu naučila, pak je to opatrnost. Tak proč je pro ně tak snadné vzájemně si důvěřovat? Na Andrewově příběhu ale něco nesedí a Jamie má také tajemství. Začíná k Andrewovi cítit víc než jen přátelství. Před oběma leží dlouhá cesta plná nebezpečí a nejistoty. Jedno ale zpochybnit nelze: silnou přitažlivost, kterou k sobě cítí.