Young Adult novinky – listopad–prosinec 2023

31. prosince 2023

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

Holka mých snů – Lippincott, Rachael
Jeden promyšlený plán, čtyři dívky a semestr, na jehož konci čeká láska. Zábavný romantický LGBTQ+ román pro mládež. Alex je svéhlavá, chaotická a ráda flirtuje. Zkrátka ví, jak získat dívku svých snů. Udržet si ji… to už je horší. Molly má ve svém životě všechno pod kontrolou, tedy kromě své společenské neobratnosti. A toho, že je bezhlavě zamilovaná do Cory Myersové. Háček je v tom, že s ní ještě nemluvila. Alex a Molly rozhodně nejsou z jednoho těsta, ale když se Alex, čerstvě po ošklivém rozchodu, dozví o Mollyině tajné lásce, uvědomí si, že by mohly mít společný zájem. Alex se nabídne, že pomůže Molly získat vysněnou dívku, a tím dokáže své expřítelkyni, že není jen sobecká koketa. Když se společně pustí do plánu, jak přimět své vyvolené, aby se do nich (znovu) zamilovaly, začnou obě uvažovat, jestli náhodou nevzkvétá ještě jiná láska…

Den je krásný – Giusti, Amabile
Dívčí románová road movie americké autorky, jejíž hrdinka se vydává na cestu nejen po amerických dálnicích, ale i po tajemstvích vlastního srdce. Osmnáctiletá blondýna z dobré rodiny Grace žila dosud jako porcelánová panenka pod skleněným zvonem. Krásní a milující rodiče, princ na bílém koni připravený se s ní oženit, dokončená střední škola a příslib vysněné univerzity. Stačila jediná noc a tři podpásovky, které jí uštědřil nelítostný osud, aby domino popadalo a Grace musela přehodnotit svůj dosavadní svět. Se střepy iluzí v batohu a úlomky starého života v srdci se Grace vydává na spontánní road trip po Spojených státech. V New Yorku se seznámí s Channingem, nezdvořilým, ale laskavým mladíkem. A osud jako by chtěl cesty těchto dvou mladých lidí proplést, takže sdílí různé etapy cesty od Pensylvánie po Ohio, od Kentucky po Illinois, dokonce i na slavné Road 66. A zatímco se Grace musí naučit rozpoznávat své nové emoce, musí Channing zúčtovat s tragickým tajemstvím svého vlastního života.

D aneb příběh dvou světů – Faber, Michel
Okouzlující fantasy román, který je nejen pomyslnou poctou Charlesi Dickensovi, ale i oslavou odvahy a naděje. Dhikilo se narodila v zemi, která formálně neexistuje, ale snaží se cítit jako doma v Cawber-on-Sands, městečku na pobřeží Anglie. Vše zvládá až do dne, kdy z jazyka zmizí písmeno D. Prostě se vytratí z každého slova, které ho předtím obsahovalo. Naštěstí se Dhikilo dá dohromady se záhadným profesorem a společně se vypraví písmeno D zachránit. Dokáže diktátorovi Gampovi zabránit ve zničení celého jazyka? A povede se jí odhalit, kdo je a kam vlastně patří?

Pochybná kouzla pro cynické čarodějky – Scelsa, Kate
Romantický příběh s nádechem magie o tom, jak je důležité přijmout minulost a otevřít se kráse přítomnosti. Sedmnáctiletá Eleanor je tím posledním člověkem v Salemu, který by věřil na kouzla a čáry. Přišla o svou nejlepší kamarádku a první lásku, spolužáci se jí vyhýbají a ona přežívá ze dne na den sama a se zlomeným srdcem. Může ručně vyrobený balíček tarotových karet změnit její život? Nebo tajemná dívka Pix s čarodějnickým nadáním? Magie si cynickou Eleanor nakonec najde a ona se nechá vtáhnout do společenství mladých čarodějek. Pronásleduje ji však komplikovaná minulost, se kterou se bude muset vypořádat, pokud nechce o nová přátelství přijít. Zvlášť když je ve hře i láska.

Noci běsů – Šardická, Kateřina
Napínavý fantasy román o zapadlé vesnici, ve které ožívají slovanské mýty a vyplouvají dávná tajemství. V malé vesnici v pohraničí, kde lidé stále žijí podle starých tradic, se nemluví o ničem jiném než o podivných událostech předchozí noci. Před dvanácti lety ze školky zmizely čtyři děti. Tři z nich se teď vrátily ke svým rodinám a jediné, na co si pamatují, je temný les. Dora Lautnerová je pátým dítětem, tím, které nezmizelo, a zdá se, že je klíčem k rozuzlení záhady dávno zapomenuté noci. Se svou znovunalezenou kamarádkou Astrid se tak vydávají vstříc minulosti i temným silám ukrývajícím se za hranicí vesnice.

Zprávu nelze doručit – Medema, Dante
Emotivní román mapuje do hloubky ztrátu velmi blízkého člověka, ale nabízí také naději, s jakou se dá z této bezvýchodné situace vyjít. Středoškolačky Bailey a Vanessa spolu sdílely všechno: smích, tajemství a balení šumivých bonbónů, kterými odháněly špatné nálady. To všechno se ale změní v tu noc, kdy Vanessa na cestě od své kamarádky se svým autem sjede z útesu. Nehodu nepřežije a zanechává tak Bailey, která si myslela, že Vanessu zná nejlépe na světě, s milionem nezodpovězených otázek. A jediný, kdo by je mohl zodpovědět, je pryč. Aby se s takovou ztrátou zvládla vyrovnat, vytvoří Bailey chatovacího bota, do kterého vloží veškerou komunikaci, kterou s Vanessou za ty roky nastřádala. Zprávy, emaily, dopisy. Čím víc dat do programu vloží, tím více se zdá, že opravdu mluví se svou nejlepší kamarádkou. Ale to jen do chvíle, než začne bot naznačovat, že se ve Vanessině životě dělo mnohem víc, než Bailey tušila – tajemství dokonce tak velká, že možná přispěla k Vanessině smrti.