Young Adult novinky – duben 2024

29. dubna 2024

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

Kosti pod mechem – Hartmanová, Zuzana
Originální pocta hrdinské fantasy z magického světa Accadu, kde minotauři bojují o svou budoucnost. Čest je víc než život. Tak praví Kodex, jímž se minotauři z accadských Plání řídí již dlouhé generace. Nyní je ale vše jinak a dávné hodnoty se mění v prach. Náčelník spojených klanů ví, kdo by mohl minotaurům vrátit jejich ztracenou slávu a dovést je k novým zítřkům. Otázkou však zůstává, zda bude ochoten zaplatit cenu, kterou taková změna vyžaduje obzvlášť bude-li vyčíslena zmařenými životy. Tradice a zvyky jsou překrucovány, bohové se odvracejí a stále víc minotaurů zjišťuje, že čest možná není všechno.

Večer královen – Booth, Molly
Grafický román z prostředí střední školy o hledání vlastní identity v době dospívání. Romantický příběh milostného trojúhelníku. Vi přestoupila na Ardenskou střední, aby začala znovu a taky mohla nosit čepice a košile místo školní uniformy. A přestože si bez svého dvojčete Sebastiana připadá jako tělo bez duše, odhodlaně se vydá do víru školy, kde narazí (doslova!) na zádumčivého a krásného básníka-influencera Orsina. Od toho okamžiku sní o tom, že si s ním zatančí na školním plese, do jehož organizace se s ostatními spolužáky pustila.

Čtvrté křídlo – Yarros, Rebeca
Fantasy romance z prostředí elitní válečné akademie. Dvacetiletá Violet se nadobro vzdává studia písařství a přidává se k tréninku jako dračí jezdec. Netuší však, kam až ji toto rozhodnutí zavede. Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.

Šach a mat – Hazelwood, Ali
Milostný román ze šachového prostředí je young adult debutem proslavené autorky. Mallory už šachy nehraje. Svého snu se vzdala, aby se mohla věnovat mámě, sestrám a práci, která ji sice nenaplňuje, ale něco málo jí vydělá. Všechno se změní ve chvíli, kdy se Mallory rozhodne zúčastnit posledního turnaje a náhodou se jí podaří porazit šachového mistra Nolana Sawyera. Nolan nevěří, že mu to natřela taková nicka. Ještě víc ho ale překvapuje, že má chuť utkat se s ní znovu. Mnohem chytřejší by přece bylo vycouvat, tak co to s ním je? Pro Mallory je tohle vítězství cestou k peněžním výhrám, které by jí vytrhly trn z paty. Brzy se však přesvědčí o tom, jak nelítostná (a přitažlivá) může konkurence být.

Prokleté královny – Doyle, Catherine
Další kniha romantické fantasy řady o dvou princeznách – dvojčatech. Podaří se sestrám proplout všemi úskalími a sjednotit korunu? Princezny Wren a Rose se chopily eanské koruny, ale ne všichni jsou nadšení z toho, že na trůn usedly čarodějky. Rozvážná Rose se vydává na cestu po Eaně s úmyslem přesvědčit pochybovače, podivně ji to ale táhne ke Království slunce, kde odhalí netušená tajemství. Vzdorovitá Wren tajně vyráží na mrazivý sever, aby zachránila svou babičku. Mezitím se z temnoty vynořuje prastará kletba, která ohrožuje nejen život obou královen, ale i celou Eanu.

Okouzlení – Lukens, F. T.
Hororový fantasy příběh o putování mladé dívky Ryn a kartografa Ellise, kteří musí čelit hordám oživlých mrtvol, a přitom se mezi nimi rozvíjí čím dál bližší vztah. Sedmnáctiletá Ryn se od smrti svých rodičů živí jako hrobnice v odlehlé velšské vesnici Colbren na úpatí smrtelně nebezpečného pohoří Annwvyn. Pohřbů je v poslední době čím dál méně a nad Ryninou rodinou se vznáší hrozba, že přijdou o dům. Vesničané totiž pro jistotu mrtvoly upalují, protože ne všichni mrtví zůstávají mrtvými nadobro. Vzkříšeným mrtvolám říkají kostischrány a Ryn s nimi má bohaté zkušenosti. Při jedné ze svých výprav v lese narazí na kartografa Ellise, který se kostischráně připlete do cesty. Naštěstí pro něj se mladá hrobnice umí ohánět sekerou a zachrání mu život. Ellis si pak najme Ryn jako průvodkyni a společně se vydají skrz nevyzpytatelný les až do samého srdce hor k hradu opředenému legendami, kde budou muset čelit kouzelným stvořením, nebezpečným kostischránám i hluboko pohřbené pravdě o sobě samých.