Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko – naděje pro lesy, nebo šikana obyvatel?

22. srpna 2022

V září nás v cyklu Za minutu dvanáct čeká přednáška o CHKO Český kras, ochraně přírody v chráněných oblastech a zároveň beseda na téma Národní park Křivoklátsko, které v poslední době – obzvlášť v našem regionu – dosti silně rezonuje. Společnost se jako vždy rozdělila na dva tábory: pro a proti. Zejména hlasy vyjadřující zásadní nesouhlas sílí. Obyvatelé vesnic na Křivoklátsku mají obavy, že vyhlášení NP bude mít negativní dopad na jejich životy – snad nejčastěji zmiňovaným argumentem je to, že už nebudou moci do lesa na houby. Tento výrok je tak pravidelně opakován, že už ho můžeme považovat za jakýsi slogan odpůrců.

Ač se obavy místních zdají opodstatněné, je třeba nenechat se strhnout kampaní na sociálních sítích, přemýšlet o problému komplexně a vyhledávat informace ze spolehlivých zdrojů. Pak je na každém, aby sám za sebe zvážil jak pozitivní (ochrana přírody, více pracovních příležitostí, zvýšení příjmů z turismu), tak negativní (omezení vstupu do určitých oblastí, zvýšení turismu) dopady vyhlášení NP. Záleží nám více na tom, abychom si jednou ročně pochutnali na houbové omáčce, nebo abychom měli účinný nástroj proti zvůli lesníků a dokázali zmírnit nemilosrdné ničení přírody na Křivoklátsku?