Tipy na zimní čtení – Young Adult

1. prosince 2023

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

Náhodou – Martišková, Petra
Zimní romance o přátelství i nenávisti, o princeznách i basketu. Elena a Nathan. Princezna a basketbalista s temnou minulostí. Dva vysokoškoláci, které svedl dohromady osud i souhra nešťastných náhod a ani jednomu se to zrovna dvakrát nelíbí. Zatímco Nathan pohrdá vším, co Elena představuje – luxusním domovem, služebnictvem, ochrankou a společenskými akcemi, pro Elenu je Nathan křupan bez vychování. Jenže mezi všemi těmi hádkami a naschvály se mezi ně nečekaně vplíží láska, na kterou nejsou připraveni ani oni, ani jejich okolí.

V zajetí zimy – Noviková, Naomi
Fantasy příběh líčí osudy tří hrdinek v ledovém zajetí litevské zimy, kterou se tajemní Starykové pokoušejí prodloužit pomocí magie. Motiv klasické pohádky o přadleně, kterou dostane do potíží zvěst, že umí vyrábět zlato, autorka rozvíjí v bohatý příběh o věčném souboji zimy a léta. Mirjem je dcerou lichváře, ktrý raději nechává vlastní rodinu o hladu, než aby od dlužníků vymáhal peníze. Když matka onemocní, Mirjem se pustí do práce sama. Daří se jí nejen peníze vybírat, ale dál s nimi obchodovat. Pověst o jejím umu se donese do ledové říše Staryků, krutých bytostí, které za zimních nocí přepadají lidská sídla a kradou právě zlato.

Jsme všichni sněhové vločky? – Bourne, Holly
Syrově laděný román o nápravě vlastní duše i celého světa, jehož mladistvá hrdinka se účastní podivného psychologického tábora. Dospívající Olive nastoupí do podivného letního tábora Reset, který nabízí možnost dát si do pořádku pochroumanou psychiku. Olive si na zvláštní fungování tábora Reset sice zvykne, ale díky času na přemýšlení a jinému úhlu pohledu dospěje k názoru, že to nemusí být ona a její kamarádi z tábora, kdo potřebují psychický reset. Zdá se, že špatně je na tom totiž celý svět. A tak vymyslí speciální plán.

Polibek v Londýně – Rider, Catherine
Román pro ženy ze zimního Londýna, kde náhodné setkání Jasona a Cassie změní životy obou. Cassie Winterová nesnáší svůj život, už nechce mít nic společného se světem herců a filmovým pozlátkem, a nejvíc ze všeho touží, už nikdy nemuset promluvit se svou matkou. Stejně tak Jason Malone by nejraději zapomněl, že se bude muset odhodlat přiznat své rodině, že zanechal studia práv, aby se mohl stát hercem. Ani jeden z nich nemá zatím dost odvahy čelit tomu, co je nevyhnutelně čeká. Když se náhodně potkají na divadelním představení, rozhodnou se, že se vydají na předvánoční okružní pouť Londýnem a navštíví všechny jeho proslavené divadelní scény.

Sněží, sněží… – Green, John
Sníh o Vánocích je hezká věc, ale čeho je moc, toho je příliš. Taková sněhová bouře umí zamíchat i těmi nejlepšími plány – a když k tomu ještě připočtete čtrnáct roztleskávaček, jedno miniprase a keramickou vesničku pro elfy, bylo by na rozpletení všech těch zmatků v městečku Gracetown skoro zapotřebí nějakého anděla! Tři vánoční příběhy o tom, že ne vždycky je to, oč stojíte, taky to pravé..

Vánoční seznam – Garrodová, Beth
Vánoční young adult příběh o dvou středoškolačkách, které si na vánoční svátky prohodí místa a doufají, že se jim daleko od domova splní jejich přání. Elle je mladá americká influencerka, která se v honbě za co nejvyšším počtem sledujících rozhodne, že si v rámci výzvy vybere někoho ze svých sledujících a na vánoční období si s ním vymění místa. Volba padne na Holly, která žije v malebné anglické vesničce. Holly má jako velká milovnice Vánoc vytvořený seznam věcí, které chce během tohoto období stihnout, ale když se dozví, že se s rodinou budou stěhovat a v milovaném domě letošní Vánoce už neoslaví, rozhodne se vyrazit za vánočním dobrodružstvím za oceán. Naplní se jejich očekávání?