Tipy na letní čtení pro děti

26. června 2023

Jak Fiškus s Pettsonem vyrazili stanovat – Sven Nordqvist
Trochu netradiční stanování a rybaření bláznivého dědy Pettsona a jeho kocoura Fiškuse. Jednoho dne objeví kocourek Fiškus na Pettsonově půdě zelený váleček. Nejprve se mu zdá jako výtečné cirkusácké náčiní, ale pak se ukáže, že je to sbalený stan. Fiškus takovou věc ještě nikdy neviděl a tak spolu s Pettsonem vyrazí na výlet po horských masivech a za rybařením u horského jezera. Do cesty se jim však připletou neodbytné slepice, které mají též zájem vyzkoušet to úžasné stanování. Pettson s Fiškusem si ale rozhodně legraci vzít nenechají.

Dobrodružství v džungli – Bear Grylls
Chlapec Omar se nečekaně dostane do deštného pralesa. Naštěstí potká průvodce Beara, který ho učí, jak zachovat chladnou hlavu a přizpůsobit se zákonům džungle. Omar chce za každou cenu vyhrát. Za každých okolností musí být nejrychlejší a nejlepší, i kdyby kvůli tomu měl být nepříjemný na ty, kterým to zrovna tolik nejde. Jednoho dne ho kouzelný kompas přenese do hustého tropického pralesa – tváří v tvář smrtícím pavoukům, jedovatým hadům a také jeho novému průvodci, Bearu Gryllsovi. Společně si musí proklestit cestu nebezpečným podrostem a překonat řeku plnu krokodýlů.

Vilma běží o život – Naďa Pažoutová
Příběh dívenky Vilmy, která má moc ráda zvířata, hlavně ta exotická, a má to štěstí, že je uvidí na vlastní oči v Africe, kde poběží závod pro záchranu deštného pralesa. Vilma běhá závody celkem běžně již od první třídy. Tentokrát však bude závodit v Africe za zachování domorodých kmenů a zvířat v deštném pralese. Vilma je tak natěšená na domorodce a exotickou faunu, že se zapomene a ztratí se uprostřed neprostupné džungle. Naštěstí ji najde domorodý chlapec a přesto, že každý mluví úplně jiným jazykem, poznává Vilma postupně způsob života domorodců, jejich úžasnou schopnost orientace v džungli a naprostý soulad s přírodou.

Skleněné děti – Kristina Ohlsson
Billie má velký problém. Maminka se rozhodla, že se spolu odstěhují do domku v jejím rodném městečku u moře, a nedá si to vymluvit. Billie se ale tenhle nápad vůbec nelíbí, přestože dům je krásný. V novém obydlí se totiž pořád dějí tajuplné, strašidelné věci. Jako by si někdo nepřál, aby se do domu nastěhovaly, a dělal všechno pro to, aby z něho Billie s maminkou vyhnal. Proč by jí jinak kdosi shazoval knihy z poličky? A proč se lustr v přízemí čas od času bezdůvodně rozhoupe? Billie se ale jen tak nedá a spolu s kamarádem Aladinem začne zkoumat temnou minulost domu. A čím víc se toho dozvídá, tím jasnější jí je, že musí s maminkou pryč. A hned! Než bude pozdě..

Leonardo da Vinci – Úsměv Mony Lisy – Veronika Válková
Ve Florencii kvete umění, ale také tu zuří boj o moc mezi rodem Medicejských a Pazziů. Bára se do něj zaplete úplně nevědomky – tajný vzkaz určený jednomu z Medicejských se totiž omylem ocitne právě u ní. Situaci jí pomohou vyřešit její přátelé Sandro a Lionardo. Nádavkem Bára rozluští staletou záhadu – komu vlastně patří úsměv Mony Lisy.

Společenstvo klíčníků – Daniela Krolupperová

Kluk odnikud – Katherine Marsh
Působivý příběh o přátelství Ahmeda a Maxe, dvou chlapců ze zcela odlišného prostředí, kteří mají ale více společného, než se zdá. Čtrnáctiletý Ahmed – uprchlík ze Sýrie – se ocitá po tragické smrti otce sám a bez prostředků v pro něj neznámém městě Brusel. Nalézá tajný úkryt ve sklepě velkého domu, ve kterém žije americká rodina. Zatím neví, že jedním z obyvatel domu je třináctiletý kluk Max, který se cítí podobně opuštěný: musí chodit do francouzské školy, ale francouzsky téměř neumí, nemá žádné kamarády, spolužáci se mu spíše posmívají. Jednoho dne dojde k setkání, které změní život oběma. Max se rozhodne ztracenému Ahmedovi pomoci.

Polednice, plešatá palice – H:o)nza Vojtko
Další strašidelný až hororový příběh party čtyř dětí, které v sobě objeví schopnosti komunikovat v různých formách a variacích se světem, který není zrovna pro smrtelníka běžný. Úmorné vedro letních prázdnin na západě Čech a známá parta čtyř teenagerů, jimž se opět dějou podivné, nemožné, nevysvětlitelné a vůbec skoro šílené věci Úmorné vedro letních prázdnin na západě Čech a známá parta čtyř teenagerů, jimž se opět dějí podivné, nemožné, nevysvětlitelné a vůbec skoro šílené věci.