Spisovatel Karel Štorkán, autor seriálu Chlapci a chlapi, se narodil před sto lety v Hořovicích

29. března 2023

Mnozí si možná vzpomenou na seriál z 80. let, v němž Martin Zounar či Vladimír Javorský alias Kyslík prožívají první rok základní vojenské služby. Jiní si třeba vybaví úvodní znělku, píseň Dva roky prázdnin v podání Ivety Bartošové. Ale věděli jste, že scénář seriálu je dílem hořovického rodáka Karla Štorkána? Na kontě má desítky knih a množství scénářů k televizním seriálům a filmům.

Karel Štorkán se narodil 5. května 1923 v Hořovicích. Jeho otec byl dělník v továrně na smaltované nádobí. Sám Karel se vyučil a nějaký čas pracoval jako soustružník. To však bylo před tím, než se stal novinářem, pedagogem na Karlově univerzitě, profesorem, spisovatelem a scenáristou.

Nejdříve absolvoval strojnickou průmyslovou školu, ale hned po maturitě začal studovat žurnalistiku na Vysoké škole politické a sociální v Praze. Od 50. do 90. let působil jako pedagog na katedře novinářství FF UK a později na Fakultě sociálních věd a publicistiky. V 70. letech na fakultě působil jako proděkan a později vedl katedru periodického tisku. Profesorem se stal roku 1984.

Psát začal již během studia, kdy přispíval do Studentských novin, později do deníku Práce a týdeníku Svět v obrazech. V roce 1955 debutoval románem se sportovní tematikou Druhá zlatá. Obsahově byl (stejně jako další jeho knihy) poplatný době, ve které vznikl. Je však třeba uznat, že Štorkánovy knihy byly úspěšné a populární. Ve svých literárních začátcích se snažil zpopularizovat slavné osobnosti našeho sportu (Rekord nepadá z nebe, 1956 a Když chytal Plánička, 1968), později se věnoval kriminálním povídkám a v 70. letech začala jeho éra knih pro mládež. Publikoval ale také řadu odborných prací z oblasti žurnalistiky. Ke konci života se věnoval historickým tématům. Vznikly tak třídílné série Kronika katů Mydlářů a Pražské židovské kroniky. Své čtenáře si dnes najdou např. detektivky Chalupářský guláš s krví či Pohřbívání panny.

Se jménem Karla Štorkána jsou spojeny desítky televizních filmů a seriálů. V letech 1969–1982 působil jako externí dramaturg Filmového studia Barrandov. Kromě zmiňovaného seriálu Chlapci a chlapi (1988) se podílel na seriálech Zkoušky z dospělosti (1980) nebo Bylo nás šest (1986). Zfilmován byl např. jeho nejzdařilejší román pro mládež My ztracený holky (1972) či detektivka Vražda kočky domácí (2004). Divácky úspěšná byla ve své době komedie Matěji, proč tě holky nechtějí (1981).

Karel Štorkán zemřel 12. dubna 2007 ve Starých Splavech.

Autor: Iva Stluková

Zdroje: