S Arnoštem Goldflamem Pořád o jednom aneb Čtení na židovském hřbitově

27. dubna 2023

V úterý 18. dubna 2023 se u příležitosti svátku Jom ha-šo’a, dne vzpomínky na šest milionů Židů, kteří byli zavražděni během holokaustu, a umístění prvních Kamenů zmizelých v Berouně konalo Čtení na židovském hřbitově. Svou přítomností nás poctil herec, dramatik, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam, který sám pochází z židovské rodiny, a tak tragické události z období 2. světové války ovlivnily celý jeho život.

Pod širým nebem a za nostalgické atmosféry židovského hřbitova pan Goldflam předčítal dvě povídky ze své knihy Pořád o jednom a jiné. Posluchači měli možnost proniknout do autobiografických příběhů z autorova dětství a do místy až lehce morbidních historek. Dle židovské tradice byly přichystány také kamínky, které hosté mohli klást na náhrobky.

Čtení doprovodila jemným zpěvem a hrou na lyru hudebnice Anna Nosková. Na závěr zazněla izraelská lidová píseň Shalom Chaverim, ke které se svým zpěvem připojila většina zúčastněných a společně tak utvořili dojemnou pomyslnou tečku za touto vzpomínkovou událostí.

Akce se konala ve spolupráci se spolkem Berounská zeleň.

Zdroj:
TACHECÍ, Barbora. Holokaust zcela ovlivnil můj život. Je to taková má posedlost, říká Arnošt Goldflam. iRozhlas.cz [online]. 11. 9. 2017. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/kultura/holokaust-zcela-ovlivnil-muj-zivot-je-takova-ma-posedlost-rika-arnost-goldflam_1709111251_mos

Autor fotografií: Daniel Kreissl