Novinky pro dospělé – prosinec 2023

31. prosince 2023

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

Chlapec z bloku 66 – Regev, Limor
Pohnuté životní osudy rodáka z Podkarpatské Rusi Mošeho Kesslera, který přežil peklo nacistických koncentračních táborů Osvětim a Buchenwald. Po druhé světové válce se uchýlil do Izraele.

Ani ne pět minut – Radulić, Hana
V matčině pozůstalosti objeví Lukáš starou fotografii z chorvatského letoviska, na které je jeho matka vyobrazena s neznámými lidmi, a začne pátrat po její minulosti. Vlny Jaderského moře omývají chorvatská pobřežní městečka plná pohnutých příběhů. Jedním z nich je letovisko Baška Voda, o němž před smrtí mluvila i Lukášova matka. Skrývá se tam snad důvod, proč celý život neprojevovala emoce? Aby Lukáš našel odpovědi na otázky, které ho tak tíží, opouští se svou dospívající dcerou rodnou Prahu a vydává se do Chorvatska. V minulosti se paralelně odvíjí vyprávění jeho matky, ukazující, že rodinné kořeny vedou na mnohdy temná místa a ovlivňují osudy lidí po řadu generací.

Olívie – Keleová-Vasilková Táňa
Olívie, mladá hrdinka tohoto příběhu, miluje housle a svou rodinu. Touží po klidném životě, v němž by se mohla věnovat hudbě a sama sobě. Život je však složitý a ne vždy se nám podaří splnit si své sny. Olívie se potácí v problémech, které ji připravují o úsměv, ale situace, které ji hřejí u srdce, jí dodávají víru a sílu pokračovat. A protože osud je nevyzpytatelný, připlete se jí do cesty někdo, kdo ji zasype laskavostí a pochopením. Olívie a On: Olíviin život se krásně naplnil. Kromě milované hudby se součástí jejích dnů stala i Sofie, stará dáma, kterou si nesmírně zamilovala, a Oliver. Ten vstoupil do jejího života nečekaně. A stejně nečekaně ji jeho přítomnost hřeje a těší. Její srdce je plné lásky. Tito dva lidé jí usnadňují snášet problémy doma, které neberou konce. Ale v životě je jen málo věcí snadných. Ztráta a bolest si k nám pokaždé najdou cestu. Neobcházejí ani Olívii. Jak se s tím vším vyrovná? Naštěstí život nejen bere, ale i dává, a tak Olívie na své cestě potkává nové lidi, kteří léčí její bolavou duši a vrací jí úsměv na tvář.

Smrtící kolotoč – Smith, Alexander Gordon
Detektivka ze série s šéfinspektorem Kettem. Prázdninový výlet s dcerami se zvrhne v další neplánovaný případ. Rodina detektiva šéfinspektora Ketta je možná zase celá, ale on sám je zlomený muž. Poté, co byl ve světle předchozích událostí postaven mimo službu, se rozhodne vzít své dcerky na tolik potřebné prázdniny na norfolkském pobřeží. Místo klidu a míru, který tak zoufale potřebuje, však Kett najde místní komunitu v propukajícím chaosu. Pohřešují se čtyři pubertální děti a pokud si Kett nepospíší, co nevidět dojde k nejhoršímu. Kett je nucen následovat smrtící nápovědy, které mu zanechal únosce, jediný člověk, který ví, kde se unesené děti nacházejí. Má to však jeden háček. Únosce je mrtvý.

Frankie – Gutsch, Jochen-Martin
Richard Gold se na svůj odchod z tohoto světa pečlivě připravil. Již má oprátku kolem krku, když si všimne vyhublého kocoura, který sedí na parapetu a se zájmem sleduje jeho počínání. Za takových okolností je ovšem těžké brát si život. Když se kocour ke Goldovi nastěhuje, oceňuje především velkou televizi, postel s měkkou matrací a pravidelný přísun krmení. Tak začalo přátelství dvou ztroskotanců, z nichž alespoň jeden pevně věří v životní happy end. Humorný příběh o muži, jenž chce zemřít, a kocourovi, který hledá domov a nesmírně vtipně komentuje lidský svět. Zábavný a současně dojímavý román o hledání smyslu života a síle opravdového kamarádství.

Klíčotepci – Bennett, Robert Jackson
Závěrečná část fantasy trilogie o světě, ve kterém korporace pomocí magie programují realitu a jejich touha po moci probouzí pradávné zlo, které chce ovládnout svět. Sancie, Klef a Berenika už čelili mnoha zákeřným nebezpečím. Tentokrát však nestojí proti baronům loupeživých korporací ani proti nesmrtelnému hierofantovi, nýbrž proti entitě, jejíž vědomí zabírá polovinu světa — entitě používající skribovací magii nejen k upravování neživých předmětů, ale též k ovládání lidských myslí. Nepřítel pokračuje v nelítostném tažení za svým hlavním cílem: prastarými, dávno ztracenými dveřmi do jádra veškerého stvoření. Sancie a její přátelé mají poslední možnost tohoto neporazitelného protivníka zastavit. Chtějí-li získat alespoň malou šanci na vítězství, musejí přinést větší oběť než kdy dřív.

Hojivý proces při traumatu u dětí: Jak dítě přirozeně zbavit následků traumatu – Solter, Aletha Jauch
„Klidné, nijak se neprojevující dítě je v pořádku.“ „Plačící a vztekající se dítě je rozhodně potřeba usměrnit.“ Známá americká vývojová psycholožka a zakladatelka systému vědomého rodičovství Aletha Solterová se v této příručce snaží vysvětlit podstatu podobných výchovných přesvědčení, vyvrátit je a nahradit účinnějším přístupem. Publikace nabízí stručné seznámení s metodou vědomého rodičovství a postupy pro spontánní vyhojení z větších i menších traumat.

Největší záhady zločinu – Mareš, Jaroslav V.
Podívejte se na nejznámější nevyřešené kriminální případy pohledem nezávislého vyšetřovatele a rozluštěte největší záhady zločinu. Populární badatel a reportér rozkrývá proslulé případy, které otřásly naší společností. Kniha tematicky volně navazuje na bestseller Největší záhady kriminalistiky; v některých příbězích se autorovi podařilo dostat se o trochu dál a vypátrat nové skutečnosti.

Českomoravská stezka: Po historické hranici Čech a Moravy – Hocek, Jan
Další trasa ze sítě stezek Via Czechia přináší do putování Českem jedinečný historický a kulturní rozměr. Vede nejenom nádhernou krajinou a kolem mnoha zajímavostí, ale také po zemské hranici Čech a Moravy. Na trase od Králického Sněžníku po Slavonice vám Moravsko-česká stezka nabídne jedinečný zážitek poznávání pomezí dvou zemí se společnou tisíciletou historií. Běžnou turistiku tak obohacuje o nové podněty a nabádá k přemýšlení nad zemí, kde žijeme, a nad lidmi, které potkáváme.