Novinky pro dospělé – prosinec 2022

29. prosince 2022

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

A počasí se změnilo, přišlo léto a tak dál – Pedro Carmona-Alvarez
Jak se vyrovnat se smrtí milovaného člověka? A jakým způsobem se o to pokoušíme. Bez ohledu na to, co se v nás děje, však čas běží neúprosně dál – po jaru přijde léto, pak podzim, ….. Je vůbec možné po smrti dítěte začít žít svůj život znovu?

Hubert & Hugo. 1 – Nikkarin
Hubert a Hugo jsou horolezci, které můžete znát ze stránek časopisu Čtyřlístek. Oba mají pro strach uděláno, a ať zamíří kamkoli, dobrodružství si je vždycky najde. Společně s nimi navštívíte záhadná místa, zažijete napětí a odhalíte nejedno tajemství v 11 výpravných komiksových příbězích.

Kontinuita parku – Petr Šesták
Josef se vrací do svého rodiště vést tzv. zodpovědný život coby středoškolský profesor.  Svět se sice mění v globální vesnici, ale maloměsto zůstává maloměstem. Josefovy kořeny i historii města zrcadlí starý park. Který však čeká revitalizace. Román je groteskně existenciálním vyprávěním o jedné generaci v bezdomoví mezi normalizační výchovou a kapitalismem, analogovým dětstvím a vpádem nových technologií.

Krajiny zjevení – Václav Vokolek
Autor klade otázky a zároveň ukazuje, že nic není zapomenuto. Že propojit minulost se současností je v krajině zjevení snadnější, než se zdá. A že vždy prožíváme daleko více, než tušíme. Děj se odehrává v současnosti i v roce 1849. Ukazuje se, že události jsou propojeny nitkami nečekaných souvislostí.

Krev, pot a pixely : příběhy vítězství a šílenství ze zákulisí vývoje videoher – Jason Schreier
Dokončit hru je pro hráče výzva. Pro vývojáře peklo.Výroba dnešních herních blockbusterů si v ničem nezadá s jejich filmovými protějšky. Kromě stamilionových rozpočtů si vývoj videoher žádá především obrovské tvůrčí a technické nasazení vývojářů, kteří často pracují na hranici finančního i osobního zhroucení.

Nestalo se částečně nic, aneb, Jak je to u nás a kdo za to může – Radka Kvačková
Žijeme v době, kdy snad nejvíce ze všeho potřebujeme pohlazení. Nikoli sentimentálně slzavé, ale veselé, tak trochu rošťácké, které má občas i podobu lehkého proplesknutí, abychom se vzpamatovali a viděli svět a svůj život střízlivýma a přesto okouzlenýma očima. Bez zloby, obviňování a naříkání na poměry. Čtivá, zábavná kniha je učena každému, kdo je rád na světě a miluje život, i když není dokonalý.

Ochechule – David Drábek
Dobrodružství necelé desítky postav, jež je s existenciální ne-logikou a ne-výběrem vržena do situace „po smrti“, provede čtenáře zábavnou i přemýšlivou formou pomyslným labyrintem světa a popem srdce, tak jak tyto vlastnosti známe z nejlepších dramatikových her.

Portrét umělce jako starého muže – Josef Moník
Objevitelské putování světem literatury, vyznání naplněná směsí obdivu a vřelosti a zároveň neúprosných kritických či ironických postřehů. Knihu doprovodil ilustracemi František Štorm.

Co vás v dějáku nenaučili – Markéta Lukášková
Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v nafukovacím balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby.

Kronika protektorátu : represe, rezistence, holokaust, státní a okupační správa, kolaborace, bojové operace, kultura, všední život – Jiří Padevět
Kronikovou formou – přesné datum a stručný popis určité události – zaprvé nabízí přehled o tom, co se tehdy událo. V neposlední řadě však podává určitou syntézu dějin „všedního“ dne protektorátu, když zcela automaticky dává jednotlivé události do souvislostí.

Nezkreslená věda – Lucie Šavlíková & Aleš Vémola
Rozsvítit žárovku, polknout prášek, zapnout počítač – to všechno nám připadá docela normální. Jenže za každou z těch věcí se skrývají geniální vědecké objevy a vynálezy. Samé obrázky a málo textu – a přitom se na několika stránkách dozvíme základní informace i zajímavosti o celé řadě témat z nejrůznějších vědních oborů – od atomu, vzniku vesmíru či vývoje člověka až po jaderné elektrárny, genetiku a 3D tiskárny.

Kulihrášek : kompletní příhody a příběh jeho tvůrců – Tomáš Prokůpek & Marta Voleská
Kulihráškovy příhody, svou formou stojící na pomezí leporela a komiksu, nabízely dětem zdařilé propojení poučení a veselých dobrodružství. Doboví pedagogové oceňovali verše Marty Voleské, hlavní kouzlo knížek ale spočívalo v kresbách Artuše Scheinera, jehož tvorba s kořeny v době secese se na čas stala téměř synonymem pro ideální výtvarný doprovod pohádkového žánru. Kniha přináší vůbec první důkladnou studii o Scheinerově životě a díle a současně kompletní soubor všech Kulihráškových příběhů.