Novinky pro dospělé – leden 2023

30. ledna 2023

Chyť toho králíka – Bastašić, Lana
Román rekonstruuje přátelství dvou bosenských žen, které byly od mala nerozlučné, než se mezi nimi všechno bolestně pokazilo. Už dvanáct let se neviděly, když Saře žijící nyní v Dublinu zavolá bývalá kamarádka Lejla s prosbou, aby ji z Mostaru odvezla do Vídně. Je tam prý její od války nezvěstný bratr Armin. Během dlouhé jízdy napříč Balkánem k sobě znovu hledají cestu.

Dějiny science fiction v komiksu – Dollo, Xavier
Výpravný populárně-naučný komiks o historii žánru sci-fi. Vědeckofantastický žánr se stal nedílnou součástí literárního kánonu a získal si nespočet čtenářů po celém světě. Věnují se mu specializovaná nakladatelství či periodika a fanoušci sci-fi pořádají pravidelné sjezdy. Kdy to ale celé začalo?

Každý den je nový : komiksový deník – Lomová, Lucie
Komiksový deník přináší den za dnem nejen všední, vtipné i dojemné zážitky z jednoho roku autorčina života, ale originálně také ukazuje možnosti spontánního psaní a kresby. Zcela samozřejmě přitom překračuje hranice ryze osobního k mnohem obecnějším tématům, jako je stárnutí, péče o blízké, dospívání dětí, přátelství nebo každodennost umělecké tvorby.

Láskyplná setkávání : choreografie úspěšného vztahu – Linnér, Allan
Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci toužíme po vzájemnosti a láskyplné sounáležitosti.

Moc geografie v 21. století – Marshall, Tim
V knize autor nastiňuje, kde leží ohniska budoucích lokálních i globálních krizí a epicentra hrozících konfliktů a střetů. V deseti kapitolách, věnovaných regionům, které budou v nadcházející éře formovat globální politiku, shrnuje to nejdůležitější, abychom porozuměli současnému světu. Autor v širších souvislostech objasňuje klíčové geografické a geopolitické podmínky a zákonitosti, které ovlivňují minulost, přítomnost a budoucnost jednotlivých regionů.

Nerez – Epstein, Marek,
Sbírka povídek českého spisovatele a scenáristy popisuje zdánlivě banální situace, které se ale mohou každým okamžikem osudově zvrtnout. Každý obyčejný den nám může změnit život. Hrdinové povídek jsou zdánlivě sebejistí a stabilní jedinci uchlácholení drobnými lidskými sny. Jejich jistota ale není víc než pouhé očekávání pádu.

Temné blues v New Orleans – Kotleta, František
Paranormální detektiv Tomáš Kosek má problémů víc než dost. Nejenže dluží CIA službičku a musí pro ni vyřešit, proč se z amerických mariňáků stávají zombie, ale má na krku i pár hladových naštvaných démonů a bohyně, které získaly prastarou magii. K tomu mocného sumerského démona, jezinky a starou dobrou babu Jagu. To však není nic proti tomu, že se mu místo dcer mají narodit dvě děsivé zrůdičky. Ale kdo jiný by si s tím měl poradit než právě on?

Zapomenuté revíry – Houška, Matěj
Mladý nadšenec pro rybaření a přírodu v knize zprostředkovává své zážitky ze „Zapomnenutých revírů“. Objevuje zapomenuté lokality a snaží se na nich chytat ryby. Poté je vrací zpátky do jejich domácího prostředí.

Architekti světů. 1, Střepy Země – Tchaikovsky, Adrian
Země byla zničena a lidé se hodně změnili. Samotář Idris, jeden z přetvořených lidí, se ve své lodi potlouká vesmírem ve snaze zůstat nezpozorován. Když Idris a jeho posádka objeví ve vesmíru podivné, opuštěné dílo Architektů, získají něco, co má nevyčíslitelnou hodnotu a pro co by mnozí zabíjeli. Pronásledováni gangstery, kulty a vládami se řítí napříč galaxií a hledají odpovědi. Vracejí se Architekti? A pokud ano, proč?
on-line katalog

Doteky sváru : dramatické kriminální příběhy podle skutečných událostí – Cílek, Roman
Devět převážně detektivních povídek a kriminálních případů, které vycházejí ze skutečných událostí. Další svazek edice DOTEKY obsahuje devět napínavých, ale i psychologicky laděných příběhů.