Novinky pro děti – únor 2023

22. února 2023

Deník Dory Grayové – Reviláková, Naďa
Tato kniha byla skvělá. Jde o poutavý a napínavý příběh české a židovské dívky v době 2. světové války.
Líbila se mi promyšlenost děje, kdy se minulost prolínala se skutečností. Střípky Hančina vyšetřování po osudu dvou kamarádek, se pomalu skládaly do jasného obrázku a prozradily nám hodně o tom, co prožily. Líbilo se mi odhalení tajemství hračky medvídka, kterého Hanka našla spolu s deníkem na půdě domu kam se přistěhovala a který celé její pátrání odstartoval. Dokonalá kniha.

Dopravní prostředky, které světem nepohnuly – Sodomka Viktor
Každý z nás někdy cestuje autem, hromadnou dopravou nebo letadlem, ale některými prostředky necestujeme vůbec. Popovídejte si se svými dětmi o tom, proč nelétáme v autech nebo proč nejezdíme ve vlacích na jedné koleji! Čekají na vás neslavné nápady, prototypy a někdy až šílené pokusy vymyslet něco nového v dopravě. I když tyto pokusy nerozpoutaly technické revoluce, posunuly lidské poznání zase o kousek dál. A číst si o nich je veliká zábava!

Jak na kočku – Kidd Nigel
Chceš být se svojí kočkou nejlepší kamarád a porozumět kočičí duši? Díky návodům krok za krokem, fascinujícím příběhům, okouzlujícím ilustracím a radám odborníků, které najdeš v této příručce, se dozvíš, jak na to! Porozumíš řeči kočičího těla a dostaneš tipy, jak se s kočkou sblížit a získat její důvěru. Získáš rady, jak kočku správně vybrat, adoptovat z útulku a jak o ni pečovat. Odhalíš, zda jsou některé kočičí mýty pravdivé a mnoho dalšího.

Dědeček – Svobodný Petr
Dějiny 20. století pohledem vnuka, dědečka a historika v jedné osobě.
Dějiny minulého století optikou jedné rodiny, která sleduje z balkonu své chaty v srdci Čech postupně německé i sovětské tanky a z dočasné emigrace v Západním Německu prvního člověka na Měsíci.
Autor-historik vychází z vyprávění předků, vlastních vzpomínek i rodinných dokumentů. Vedle pohledu odborníka tak nabízí i úžas malého kluka, který při čtení hesla „Proletáři všech zemí, spojte se!“ nechápe, proč a s kým by se měli spojovat zrovna výrobci rolet z jejich ulice.

Sherlock Holmes. Studie v šarlatové – Doyle Arthur Conan
První případ geniálního detektiva převyprávěný pro malé čtenáře. V prázdném londýnském domě bylo v noci objeveno bezvládné tělo. Vypadá to, že patří E. J. Drebberovi, nikdo ale neví, co se mu stalo, ani jak se tam dostal. Policie je bezradná, a tak je přivolán na pomoc nejlepší amatérský detektiv na světě – Sherlock Holmes.

Mia a delfín – Barilová Zuzana
Devítiletá Mia si právě balí kufry a odjíždí na prázdniny na Zelený ostrov. Čeká tam na ni její nejmilejší dědeček, dalmatin Nik a možná i mnohem víc…
Mořské pláže mohou nabídnout i zajímavější nálezy než jen barevné mušličky. Dříve bázlivá Mia skočí šipku do jednoho velkého mořského dobrodružství a chytí se za bílou ploutev neuvěřitelného přátelství. Byla její babička opravdová mořská víla? Nechte se překvapit!

Francouzská revoluce – Válková Veronika
Malé městečko nedaleko Paříže žilo i z jara roku 1793 poklidným životem a nic nenasvědčovalo tomu, že ve Francii zuří revoluce. Setkání s nejvzdělanějšími a nejpokrokovějšími dámami té doby bylo sice zajímavé, ale, upřímně, i trošku nudné. Bára byla docela ráda, že se poměrně rychle ocitla zpátky ve své době. Jenže… Jenže pak zjistila, že řadě jejích nových přátel hrozí smrt pod gilotinou, a rozhodla se vrátit, aby je varovala

Ruce vzhůru, tohle je přepadení a nikdo ani hnout! – Laňka David
Při plnění domácího úkolu na téma „Nejzajímavější člen naší rodiny“ narazí hlavní hrdina této knihy na objev vskutku nečekaný – totiž že jeho prapředek byl slavným bankovním lupičem, který to „doloupil“ až do Ameriky. Tam se stal legendou spoluprací se slavným Al Caponem, ale pak se po něm slehla zem.
Celá tahle utajovaná rodinná historie v hlavním hrdinovi a jeho kamarádovi spustí nepotlačitelnou touhu po vzoru prastrýce Stavinohy vyloupit banku. Což kluci po několika týdnech plánování skutečně udělají…Kniha Ruce vzhůru, tohle je přepadení a nikdo ani hnout! je doslova a do písmene jako jízda na tobogánu. Nasednete, rozjedete se a zastavíte až na samotném konci, kdy si tu zábavnou a napínavou knížku budete chtít dopřát ještě jednou.

Lžička plná zášti – Stevensová Robin
Hazel zemřel její milovaný dědeček a Daisy je ráda, že může kamarádce dělat společnost a odjet s ní do rodinného sídla v krásném a rušném Hongkongu.
Po příjezdu dívky zjišťují, že rodina Wongových se rozrostla o jednoho člena. Malý Teddy však není jediné překvapení, které tu na děvčata čeká. V rodinném kruhu dojde k tragédii a Hazel se z role vyšetřovatelky dostane do role podezřelé. Někdo se totiž na ni snaží hodit vraždu a únos k tomu!

Nikdo nejde z kola ven – Zobačová Hana
Aleš a Matěj jsou velcí kamarádi, a když se u nich ve třídě ztratí tablet, rozhodnou se jej stůj co stůj najít. Do pátrání se zapojí i jiné děti ze školy a společně pomalu rozmotávají příběh toho, kdo jaký je, co kdo vlastně potřebuje a umí, proč každému z nás jde něco jiného a baví ho odlišné věci. Každý jsme jiný. Někdo má modré oči, další zase hnědé, a někdo možná nevidí, neslyší nebo úplně nerozumí všemu, co mu chceme říct. Další děti mohou mít potíže s pohybem nebo s učením. Přesto z nás mohou být kamarádi.