Novinky pro děti – říjen 2023

1. listopadu 2023

Byl jednou jeden člověk: Stoletá válka – Gaudin, Jean-Charles
Komiksové zpracování slavného animovaného seriálu Vydejte se na fascinující cestu do historie lidstva. Doprovázet vás bude moudrý Maestro a jeho zvídaví, bystří a vtipní přátelé. Stoletá válka postaví francouzské království proti anglickému. Černá smrt a bitvy u Kresčaku nebo Poitiers poznamenají celé toto období. Navzdory všemu ale naši přátelští hrdinové pomohou vybudovat budoucnost a v boji se postaví po bok Johanky z Arku…

Chodí mýval brzy spát? – Ernsten, Svenja
V čem se život zvířat shoduje s lidským a v čem se liší. Zajímavosti a zvláštnosti ze světa zvířat v obrazové publikaci pro děti.

Pejsek Kulička – Knauerová, Markéta
Dobrodružný příběh pro začínající čtenáře o pejskovi, který se rozhodne utéct z domova. Malému, neposednému pejskovi říkají jeho kamarádi Kulička. Patří totiž k odvážnému plemeni ovčáckých psů, komondorů, kteří při běhu vypadají jako bílé letící koule.

Kdopak se tu chechtá: Zvířata a jejich pocity – Gaudin, Jean-Charles
Jak a kdy prožívají zvířata své emoce. Zajímavosti a zvláštnosti ze života zvířat v obrazové publikaci pro děti.

Marionka z kosí ulice – Hiklová, Nikola
Poutavé vyprávění o Marionce, která s maminkou i s kamarádem Matyášem prožívají dobrodružství doma i na cestách. Marionka je okouzlující holčička, která má často hlavu v oblacích a dělá věci, které ostatním přijdou malinko bláznivé. Její nadšené snění nakonec strhne i rozvážného Matyáše a věřte, že otevře oči i vám. Seznámíte se s deštníkovou vílou a procestujete daleké kraje. Zjistíte, jakým kouzlem vládnou cizí jazyky a jak odhalit tajemství, které může být skryto na stránkách knih.

Školák Kája Mařík – Háj, Felix
Pátý díl oblíbené dětské knížky vypráví o Kájovi od doby jeho maturity přes vysokoškolské studium až po svatbu ze Zdenou.

Říkali mi Leni – Bezděková, Zdeňka
Leni je 11 let a žije v poválečném Německu. Sama však cítí, že se sem nějak nehodí. Je jiná, citlivá, ve škole nemá kamarádky. Nechápe jejich „fašistické náboženství“. Žije s maminkou, babičkou a bratrem Raulem, ale ani doma to nemá lehké. Touží po vlídném slově, po pohlazení, ale to se jí občas dostává jen od babičky. Leni má často kusé vzpomínky na nějakou jinou maminku i tatínka. Na rodiče, kteří ji drží v náručí, zpívají jí a ona cítí jejich lásku. Nakonec sama přijde na to, že není Němka, že pochází odněkud z Čech a byla ukradena svým vlastním rodičům. Ví, že tatínek už nežije, ale maminka určitě ano. Podaří se jí najít pravou maminku a dostat se zpět domů, do Československa?

Pachatelé dobrých skutků: Puntíkáři – Kratochvíl, Miloš
Kniha o dvou kamarádech, kteří s nevinnými úmysly vyvádějí jednu lumpárnu za druhou. Filip a Michal jsou kamarádi na život a na smrt, protože jak říká Michal, jeho kamarád většinou vymyslí tak šílené věci, že byste ho museli zabít nebo se musíte smířit s tím, že půjde o život i vám. O život však často jde i dalším kamarádům nebo dospělým, kteří se k jejich rošťárnám připletou, ať už kvůli nebezpečným situacím, nebo protože by se z obou kluků zbláznili. Filda s Míšou vše myslí dobře, ale jedna poznámka v žákovské stíhá druhou a radost z nich má jedině Michalův tatínek, který se jimi nechává inspirovat při tvorbě reklamních sloganů. Ovšem jak všichni kluci vědí, pravé kamarádství na život a na smrt nezlomí žádné poznámky ani ty největší průšvihy.

Les – Říčanová, Tereza
Lyrické vyprávění o životě lesa a jeho obnově, ve kterém hrají hlavní roli celostránkové ilustrace. Les je pradávný složitý organismus, který má svá pravidla, svá nedostupná místa, svůj vlastní dech. Je to tajemný svět, někde v hloubce dýchá svým rytmem a žije svým vlastním životem. Starat se dobře o les, tak aby mohl čelit nepředvídaným nástrahám, ale znamená skutečně ho poznat, naslouchat mu, jeho tichu, jeho stínům, jeho prastarým písním vody, větru, kořenění a růstu. Znamená to dívat se a pozorovat a také trpělivě pracovat. Tak jako to dělá malý Zbyšek.