Novinky pro děti – duben 2023

27. dubna 2023

Krabička – Isabella Paglia
Půvabná knížka o tom, že na světě nejvíc potřebujeme kamarády, osloví děti od pěti let. V lese se najednou objevila krabička. Na jedné straně má dvě dírky a nikdo neví, jak se tam ocitla. Všechna zvířátka přemýšlejí o tom, proč se objevila právě v lese, nikdo ale nezná odpověď. Jedno je ale jisté: ať je tam kdokoli nebo cokoli, rozhodně nechce z krabičky ven.

Bába Bedla – Dívka na hřebeni – Markéta Pilátová
Markéta Pilátová navazuje na knihu Bába Bedla, která byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu The White Ravens i do českého katalogu Nejlepší knihy dětem. Ve druhém díle ještě prohlubuje magickou linku příběhu kromě již známé báby Bedly a kouzelného podhoubí se tentokrát dostaneme i do lišejníkového království, v němž se dá zaslechnout vyprávění skrze čas. Příběhy lišejníků přináší útěchu mladičké Ari, jež prožívá už šestou zimu na hřebeni Jeseníků úplně sama a spaluje ji touha po pomstě. Bába Bedla Ari doprovází lišejníkovými labyrinty, skrz příběhy z různých dob a míst na cestě za odpuštěním.

Dveře ke snu – Daniela Krolupperová
Bohatě ilustrovaný příběh malého chlapce, který touží cestovat a spatřit moře. Malý chlapec žije se svým dědečkem a psem v kraji pod vysokými skalami, kde se nedaří květinám ani stromům. Radosti zažívá jen pomálu. Chlapec ale tuší, že jsou na světě místa, kde se mu nebudou ostatní posmívat. Místa, kde rostou květiny samy od sebe a kde se mu bude dařit.

Na procházce ve vlaku – Radek Malý
Rozkládací knížka s pevnými listy v podobě vláčku. Cestou na návštěvu k pratetě si děti projdou celý vlak, od čumáčku až po ocásek. Veršovaný průvodce vlakem. – Petr Horáček

Strašidelná knihovna – Duchové v podzemíJitka Musilová
Klárka spolu s duchem Kazem řeší různé detektivní záhady. Pokračování zábavné duchařské a detektivní řady. Blíží se Halloween a Klárka s Kazem vyrážejí do Seattlu navštívit Klárčinu sestřenici. Zavítají do místní knihovny a najdou tam ducha! Pátrání po jeho rodině je zavede až do tajných podzemních tunelů pod městem, kde se to duší aktivitou jen hemží. Podaří se jim rozkrýt všechny záhady i tentokrát?

Vlček a nejlepší kamarád – Jan Andersen
Pokračování příběhu ze série o šedivém pejskovi, kterému pro jeho podobu se skutečným vlkem neřeknou jinak než Vlček. Vlček má velkou radost, protože smí jet s dětmi Emou a Leonem na dovolenou do kempu u Severního moře. A to nejlepší na tom je, že Vlček má na ostrově psího kamaráda Chundeláče. Když se však Ema, Leon a Vlček vydají zatoulaného psa hledat, nemohou ho nikde najít. Ani nikdo na ostrově ho v poslední době nezahlédl… Vlček cítí, že je jeho kamarád v nebezpečí a zahájí odvážnou záchrannou akci.

Jaké je to být ptákem – Tim Birkhead
Prostřednictvím vyprávění plného zajímavostí a krásných ilustrací se knížka podělí o tajemství dvaceti našich opeřených přátel. Ptáci se někdy chovají nezvykleji a prapodivněji než kterékoli jiné zvíře na Zemi. Zvláště když si myslí, že je nikdo nevidí. Albatros může létat týdny bez jediné přestávky. Orebice dokážou obelstít hladové lišky. Papoušci jsou pěkně upovídaní. A krkavci si ohromně rádi hrají.

Taky mám svoji pokojovku – Magda Garguláková
S touto knížkou po ruce se snadno zorientuješ v tom, co pokojovky potřebují k tomu, aby se jim u nás doma dařilo, naučíš se rozeznávat základní druhy a pečovat o ně a vysvětlíme ti i některé základní postupy, díky kterým pak hravě zvládneš přesazování nebo množení svých rostlin.

Záhady: zapoj mozkové závity a vyřeš 25 záhad lidského těla – Víctor Escandell
Lidské tělo je přesný a fascinující mechanismus. Vydejte se s námi na cestu různými zákoutími naší anatomie a tělesných systémů. Staňte se detektivy lidského těla. Dozvíte se nejen spoustu informací ale také to, že skrývá několik úžasných záhad.

Olaf se ptá pravda nebo ne? 100 zábavných otázek ze světa vědy – Helena Vosecká
Knížka hravou i vážnou formou přináší jednoduché, ale úplné odpovědi na směšné a bláznivé otázky všech malých i velkých zvědavců.

Zpěvník pro mírně pokročilé: jak si zahrát jakoukoliv písničku ze zpěvníku – Štěpánka Cimlová
Zpěvník představí základní stavební bloky populární hudby. Najdete v něm nejen písničky a klasické skladby, ale také srozumitelný přehled všech akordů a jednoduché i složitější doprovodné postupy.