Nebojme se sdílet

22. února 2023

Sdílené domy. Co si pod tím představit? To nám na únorové besedě z cyklu Za minutu dvanáct objasnila Kateřina Nekolová, členka sociálního družstva První vlaštovka. Účast tentokrát nebyla zrovna valná, ale zato se velmi živě diskutovalo. Zdá se, že sdílení věcí, natož bydlení, vzbuzuje silné emoce…

Pravděpodobně jste si všimli, že situace s bydlením je momentálně dosti kritická – nájmy neustále rostou, ceny nemovitostí se pohybují v nedohledných výšinách a “obyčejný” člověk má co dělat, aby měl vůbec kde složit hlavu. Skupina První vlaštovka chce reagovat právě na tuto nelehkou situaci a nabídnout dostupnou alternativu. Schůdnou cestu vidí v projektech sdíleného bydlení. Co to je? V ideálním případě model komunitního, finančně udržitelného bydlení ve společném vlastnictví, který má sloužit lidem, ne spekulantům.

Družstvu se v lednu 2022 povedlo koupit dům v Praze, který momentálně čeká na rekonstrukci. Pokud vše půjde, jak má, nakonec v něm vznikne několik bytů, ve kterých budou bydlet členové První vlaštovky – jednotlivci, páry i rodiny s dětmi.

Sdílené bydlení je tedy především o komunitě – o skupině lidí, kteří mezi sebou mají vazby, sdílí cíl a vizi. První vlaštovka je u nás skutečně první, ale určitě nebude poslední. Sdílený dům už funguje například i v Děčíně. Pokud totiž máte pocit, že aktuální stav trhu s nemovitostmi a nájmů je neudržitelný a upřímně řečeno šílený, sdílené bydlení pro vás může představovat možnou cestu.

Pro více informací navštivte web Sdílené domy.

Doporučujeme ke čtení:
Spade, Dean: Vzájemná pomoc
7.G č. 1/2022
Junger, Sebastian: Kmen
Harari, Yuval: 21 lekcí pro 21. století
Ronovská, Kateřina: Jak správně pronajmout, prodat, koupit dům či byt
Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně
Bruntlett, Melissa: Building the cycling city
Montgomery, Charles: Happy City
Speck, Jeff: Walkable city rules
Kubala, Radek: Nová dohoda

Zdroje:
NEKOLOVÁ, Kateřina: Sdílené bydlení (přednáška 8. 2. 2023)
První vlaštovka – informační leták

Autor: Tereza Micková