Městská knihovna Beroun získala ocenění Bibliotheca inspirans

27. září 2023

„Veřejné knihovny považujeme za bezpečný přístav vědění, porozumění a solidarity. Lidé, kteří v nich pracují, často nápaditě podporují dobré sousedské vztahy v obci a zapojují místní do veřejného dění,“ uvedla Tereza Lišková z Nadace OSF, která společně s Českou spořitelnou ocenění Bibliotheca inspirans organizuje.

Berounská knihovna obdržela ocenění za své aktivity k udržitelnosti – populární přednáškový cyklus Za minutu dvanáct, Ekodílny, Zažít Beroun jinak, podporu SWAPů, výměny sazenic a Semínkovny, rozvoj tematického fondu a propagaci tématu různými cestami.

„Knihovně v Berouně se daří rozvíjet dnes zásadní téma udržitelnosti v komunitním rozměru. Zároveň se mu věnuje systematicky a může být velkou inspirací pro ostatní knihovny, jak s tímto tématem atraktivně pracovat,“ konstatuje jedna z porotkyň ocenění Bibliotheca inspirans Andrea Studihradová z České spořitelny.

Městskou knihovnu pochválil i místostarosta Berouna Dušan Tomčo. „Moc si toho ocenění vážíme. Za skvělými výsledky stojí vždy lidé a zaměstnanci knihovny v čele s paní ředitelkou odvádějí dlouhodobě výbornou práci. Nejen v klasických službách knihovny, ale právě i v těch věcech navíc, což je právě příklad cyklu Za minutu dvanáct. Knihovna slouží jako prostor pro setkávání lidí, a to i nad konkrétními aktuálními tématy. Rozhodně chceme ve zmíněném trendu pokračovat.“

O Bibliotheca inspirans:

Bibliotheca inspirans 2023 je ocenění pro knihovny, které dokázaly skvěle pojmout svou komunitní roli v obci. Získalo jej 11 knihoven: Knihovna J. M. Hovorky, Statenice; Knihovna města Ostravy, pobočka Přívoz; Knihovna Třinec; Knihovna U Mokřinky, obec Mokré; Knihovna Ústeckého kraje, Masarykova veřejná knihovna Vsetín; Městská knihovna Beroun; Městská knihovna Hradce Králové; Městská knihovna Litvínov; Městská knihovna Mikulov; Místní knihovna Velké Karlovice. Oceněné knihovny získaly mikrogrant ve výši 10 nebo 20 tisíc korun, které využijí pro další rozvoj svých aktivit.

Nadace OSF ve spolupráci s Českou spořitelnou touto cestou podporuje knihovny, které přinášejí příklady dobré a inspirativní praxe. V roce 2024 se ocenění Bibliotheca inspirans zaměří xxxxx. Nominační formulář bude stejně jako u letošního ročníku otevřen veřejnosti, návštěvníkům knihoven i knihovnické obci.

O výběru ocenění Bibliotheca inspirans 2023 rozhodla porota ve složení: Tomáš Jindříšek (expert v oblasti marketingové komunikace), Kateřina Jiřinová (expertka v oblasti vzdělávání, kritického myšlení a fungování komunit), Tereza Lišková (koordinátorka programu Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím a novinářka), Andrea Studihradová (CSR manažerka České spořitelny), Ladislava Zbiejczuk Suchá (Katedra informačních studií a knihovnictví, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity).