Klub přátel výtvarného umění v čele s Janem Zímou ukončil po 48 letech svoji činnost

1. prosince 2021

Klub přátel výtvarného umění (KPVU) v berounském regionu založil Dr. Jaroslav Hlaváček v listopadu 1973. Předsedou se stal Miloslav Hořický, který klub vedl přes 8 let. Když 12. ledna 1982 zemřel, bylo to pro členy klubu velmi bolestivé. Nejen, že ztratili kamaráda, ale vycítili, že končí všechno, co pan Hořický vybudoval. O to, že se povedlo navázat na Hořického odkaz a činnost klubu neskončila, se zasloužila paní Jiřina Nademlýnská, která svolala setkání osiřelých členů KPVU v Kulturním domě v Králově Dvoře. Při setkání se vzpomínalo na bývalého předsedu a všechny jeho zásluhy a došlo k rozhodnutí, že by si určitě nepřál, aby činnost klubu ustala. Paní Nademlýnská navrhla za nového předsedu Jana Zímu, který vždy stál po boku pana Hořického, a všichni s jeho zvolením souhlasili. V té době u nás bylo asi 50 poboček KPVU.

Hned v únoru se na popud Dr. Hlaváčka konala pietní vzpomínka na Jana Preislera ke 110. výročí jeho narození. Nový předseda pak Dr. Hlaváčka navštívil v kanceláři Ústředí KPVU v Praze, kde byl za tuto akci pochválen. Sám Jan Zíma se ale stále odmítal považovat za předsedu KPVU a tvrdil, že je jen pomocník na dobu, než se předseda najde. Ještě netušil, že má před sebou dlouhá léta úspěšného předsedování.

V březnu téhož roku Jan Zíma složil přijímací zkoušky na Lidovou konzervatoř, kde shodou okolností přednášel dějiny umění právě Dr. Hlaváček, se kterým v rámci studia navštěvoval výstavy a pražské památky.

Zlomový bod pro KPVU nastal po Sametové revoluci, kdy se v ústředí klubu začaly vytvářet dva tábory. Jan Zíma patřil logicky do tábora Dr. Hlaváčka. Avšak soudružka ředitelka Ústředí KPVU, jinak naprosto neschopná, byla nakonec schopná všeho. Celou agendu, adresář klubu a  všechny informace předala svému synovci, který z klubu udělal soukromou cestovní kancelář, a činnost klubu zanikla. Od té doby se o činnost berounského KPVU starali jen jeho členové.

Každého zajímá, kolik akcí berounský klub uspořádal. Před deseti lety to Jan Zíma ještě počítal. Tehdy to bylo 723 akcí, z čehož 133 pořadů připravil Miloslav Hořický. Jaké je to dnešní číslo, si zkuste představit. Celé roky činnost klubu pokračovala díky obětavé práci Jana Zímy a společné touze jeho členů se setkávat a radovat z krásy a umění.

Dne 11. listopadu 2021 odstoupil Jan Zíma po čtyřiceti letech působení z funkce předsedy a činnost klubu definitivně skončila. Poslední roky se akce v rámci KPVU konaly v Městské knihovně Beroun. Pro nás byla čest poskytovat pro tato setkávání prostory. Při poslední přednášce jsme se nejen my, ale i všichni členové s Janem Zímou rozloučili. Obdivujeme s jakým nasazením a jak dlouho se klubu věnoval, a přejeme mu mnoho zdraví a pohody!