Jungmann oslavil 250. výročí piknikem a čtením u Hudlické skály

1. září 2023

V neděli 16. července jsme u Hudlické skály oslavili 250. výročí narození místního rodáka a vedoucí osobnosti českého národního obrození Josefa Jungmanna. Piknik, deky, slunce, osvěžení v podobě drobného deště, příroda… To vše dohromady vytvořilo příjemnou atmosféru k pohodovému letnímu odpoledni. A dokonce se svých oslav účastnil osobně i sám Jungmann!

Program zahájil jazykovědec a známý odborník na moderní češtinu Karel Oliva. Poutavě povídal o slovotvorbě, shrnul Jungmannův přínos českému jazyku a nechyběla ani špetka jeho typického humoru. Z našeho knihovního fondu jsme přivezli Jungmannovy slovníky a pan Oliva zábavně četl a rozebíral výběr těch nejzajímavějších slov. Hosté se tak dozvěděli, co znamenají slova jako chuderlawost, tetčenice či hlaubák. O hudební doprovod se postarala talentovaná houslistka Marie Toporčáková. Na závěr vystoupil Honza Jícha s recitálem o tom, čeho všeho je schopná čeština, zejména když se potká s jinými jazyky.

Děkujeme všem za účast a už se těšíme na další akci ze série Čtení na netradičních místech, která se bude konat na podzim 2023.