I cestování může být eko

22. července 2022

Plánujete letní dovolenou, nebo už dokonce máte jasno, kam vyrazíte? A chtěli byste být letos trochu ohleduplnější a vzít i tu turistiku “eko”? Jasně, všichni víme, že v lese nevyhazujeme odpadky a neplašíme zvířata. Ale ekoturistika znamená víc. Například to, že pokud to jde, vybíráme jiný dopravní prostředek než letadlo nebo auto. Nebo že se rovnou rozhodneme strávit léto ve vlasti –⁠ protože i tady se najde spousta krásných a zajímavých míst, která stojí za návštěvu, a ani za nimi nemusíme moc daleko. Nebo že vybíráme takové destinace a trasy, kde zanecháme nejmenší stopu.

Věděli jste například, že na Islandu se dříve mohlo volně stanovat prakticky kdekoli, ale jelikož počet turistů v posledních letech tak ohromně stoupl, jde to už jen na vyznačených místech? A téměř po celé zemi se smí chodit zásadně jen po vyznačených stezkách. Možná bychom se i u nás mohli moudrým rozhodnutím islandské vlády inspirovat a trochu přemýšlet, než se rozhodneme rozložit stan v CHKO nebo prosvištět na kole Šumavu.

Jak cestovat ekologicky, vám může napovědět kniha Ekoturistika, která nabízí spoustu užitečných tipů.

STENDARDI, Maddalena. Ekoturistika: top 50 udržitelných destinací pro zelené cestování. Praha: Dobrovský s.r.o., 2021. 271 stran. Pangea. ISBN 978-80-277-0081-3.