Drak Vladimíra Větrovského přiletí na Sever!

1. května 2022

Představte si, že k nám do knihovny již brzy přiletí drak a bude u nás v knihovně na Severu bydlet! Vylíhnul se v umělecké dílně Manufaktura Větrovský s.r.o v  Litni. Poprosila jsem Vladimíra, aby nám řekl víc o sobě a o tom, jak a kde se líhnou draci.

Jak se přihodilo, že žijete s rodinou v Litni?

To je dlouhá historie, každopádně jsme si vybrali místo,  které k nám nějakým způsobem promlouvá.

Co děláš, když zrovna neoživuješ draky? Tuším, že toho je vícero.

Maluji obrazy, kreslím, dělám sochy, jsem s rodinou a dětmi. To je to hlavní. Pak opravuji postupně náš dům, promítám v liteňském kině a do toho dělám umělecké zakázky hlavně pro filmové produkce, které nás živí.

A co Ty a draci? Jaký máte vztah?

Mám rád pohádky a fantazii v příbězích. Vyrostl jsem na ilustracích Zdeňka Buriana, od malička podle nich kreslil dinosaury. No a od dinosaura je k drakovi už jen krůček. Takže vztah máme hezký!

Všichni říkají: „Nemám čas číst!“ A jak jsi na tom Ty? Čteš?

Také nemám čas, samozřejmě, a tak když začnu číst nějaký poutavý příběh, chodím kvůli tomu strašně pozdě spát…

Jaké knihy čteš? Máš rád i fantastiku?

Mám rozečteno vždy několik knih, to jsou ty, které nejsou jako ucelený příběh – teď například eseje Václava Cílka a cestopisné zápisky z Francie Vive la France. Otevírám je vždy, když mám chvilku. Jinak obecně mám rád tlusté knihy, kde můžu dlouho zůstat s hlavními postavami. Musím přiznat, že fantastika mě poněkud minula, a když všichni mí vrstevníci hltali Tolkiena a Terryho Pratchetta, já jsem četl všechno, co napsal Antoine de Saint Exupéry. To mě pak nasměrovalo trochu jinam. Každopádně mě hodně baví fantastický rozměr v knihách Davida Mitchella nebo Haruki Murakamiho, pokud se tohle počítá.

Máš nějakou obzvláště oblíbenou knihu, kterou čteš opakovaně a třeba i dětem?

Michael Ende – Nekonečný příběh a soubor poučných příběhů Pohádky pro malé Buddhy.

Provází Tě životem některý knižní hrdina z dětství?

Těch hrdinů je plná kniha od Otakara Batličky: Na vlnách odvahy a dobrodružství. Doporučuji hlavně klukům, co je až příliš zdržuje počítač od opravdového života.

Přijdeš na Kon?

Přijdu, zajímá mě, jaké to bude a co budete říkat na draka.

Na co bys rád odpověděl, ale já se nezeptala?

Že pokud byste se chtěli ještě na něco zeptat, najdete mě každý pátek a někdy v sobotu v kině Liteň kde promítám, dělám dramaturgii a zároveň prodávám na baru.

Autor rozhovoru: Stanislava Macourková