Domácnost s minimem odpadu

1. června 2022

Jedním z největších problémů, kterým lidstvo v poslední době čelí, je objem odpadu, který produkuje. Asi není třeba poukazovat na to, jak kritická situace je –⁠ Velká tichomořská odpadková skvrna, plastová kalamita v Číně, dokonce i přetékající kontejnery ve vaší ulici mluví samy za sebe. Co z toho vyplývá? Třídit odpad zdaleka nestačí, nejlepší je snažit se ho produkovat v co nejmenší možné míře. A jak tomu může napomoct „obyčejný“ konzument, tedy každý z nás? Můžeme se začít snažit vyslat výrobcům jasnou zprávu –⁠ čím méně obalů, tím lépe.

A jak na to? Pro začátek se třeba můžeme zajít kouknout do bezobalového obchodu, který máme už i v Berouně. Jmenuje se Špajz a najdete ho přímo na náměstí. Ochotná obsluha vám poradí, s čím budete potřebovat a možná vás překvapí, co všechno se dá pořídit bez obalu –⁠ napovíme vám: prakticky všechno. A není to ani tak náročné, jak to možná zní.

Ideálním startem a inspirací může být blog Martiny Sumbalové a její bezodpadová mapa.

Samozřejmě se také můžete začíst do jedné z mnoha příruček zero waste, které najdete v našich regálech. Všechny jsou psané velmi přístupně, přehledně a sympaticky.

Zkuste třeba některou z těchhle: