Krajina na plechu

středa 1. března 2023
od 8:00 do 27. dubna 18:00
Hlavní budova
U Kasáren 813, 266 01 Beroun

Výstava Olgy Kuchtové představí smaltované obrazy vytvořené různými technikami (stříkáním, poléváním, vyškrabováním, malováním…) s tématem krajiny: její pozorování, všímání si detailu, ševelení, energie a proměna dává autorce mnoho motivů k zamyšlení a ztvárnění. Obrazy vznikají v peci při teplotě 800 °C a k jejich výrobě je používán ocelový plech a technický smalt. Nanáší se několik vrstev barev a každá jde do pece zvlášť. Je běžné, že se obraz pálí 6× někdy až 8×.

Výstava bude k vidění po celý měsíc březen v prostorách oddělení pro dospělé.

Olgu Kuchtovou již v dětství přivedl k výtvarné tvorbě otec. Naučil ji základy kresby, které dále rozvíjela při studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické v Karlových Varech. Zde navštěvovala i večerní kurzy figurální kresby a malby v ateliéru Miloše Hany a modelování u Pavla Knapka. Později navštěvovala hodiny malby a kresby u Mgr. Václava Maliny, akad. mal. Františka Hodonského a akad. mal. Antonína Střížka. Soustavně se zabývá malbou, kresbou, grafikou a od roku 2017 i technikou smaltu, pro niž se ve volné tvorbě vžilo označení smalt-art. Práce se smaltem je malým tvůrčím dobrodružstvím a umožňuje i experimentovat a hledat nové postupy. Tato technika dokonale vyhovuje naturelu autorky – promítá se do ní i dlouholetá malířská a grafická zkušenost a také práce v keramické dílně (i zde se díla vypalují v peci na vysokou teplotu). Smaltované obrazy jezdí tvořit do Dílny uměleckého smaltu ve Frýdlantu nad Ostravicí asi 3× za rok, ale návrhy maluje v průběhu celého roku na různých místech naší republiky.

Obrazy Olgy Kuchtové můžete vidět na společných či samostatných výstavách nejen v Česku, ale i v Německu a Itálii. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v České republice a v zahraničí. Je členkou skupiny Malinovi žáci a sdružení výtvarníků Dílny uměleckého smaltu.