20 let knihovny v kasárnách

24. října 2022

Věřili byste tomu, že naše knihovna se přestěhovala do areálu bývalých kasáren už před 20 lety? Nám to stále připadá jako včera a řada z nás má ještě v živé paměti shon během rychlého stěhování a fůry knih, které jsme museli přemístit. Dvacáté výročí je dobrá příležitost zavzpomínat ⁠– nejen na patálie týkající se přesunu knihovny z Duslovy vily, ale i na minulost kasáren.

O kasárnách nám mnoho pověděl Ing. Albert Červenka, který řadu let působil právě v budově, kde dnes sídlí knihovna. Před plným sálem představil jednotlivé budovy areálu, promítl film o historii kasáren a své povídání doplnil bohatým obrazovým materiálem. Pak už následovala prohlídka areálu. Diváky nejvíce zajímalo druhé patro budovy, které bylo donedávna nevyužité, avšak vzhledem k tomu, že v současné době slouží jako nouzové ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, nebylo možné tyto prostory navštívit.

Velký zájem byl i o druhou akci, při které jsme vzpomínali, jak se v areálu berounských kasáren natáčel film Tankový prapor. Pozvání na besedu přijali pánové, kteří si ve filmu zahráli a mají blízký vztah k našemu regionu: spisovatel a příležitostný herec Otomar Dvořák (ruský generál Nikitičenko) a herec Roman Skamene (major Borovička). Kdo přišel, nelitoval. Večer plný smíchu vyplnily nejen vzpomínky na Tankový prapor, ale i na film Bony a klid a další veselé příhody z natáčení. Se svými zážitky se připojili i diváci, kteří v kasárnách během natáčení sloužili.

Celý měsíc probíhala výstava mapující osud knihovny od 90. let, kdy potřeba stěhování nabrala na vážnosti, dodnes. Představili jsme tehdejší i budoucí plán na využití areálu kasáren a několik návrhů na rekonstrukci či přesun knihovny z již nevyhovující kasárenské budovy. Nezbývá než doufat, že k některému z těchto kroků v budoucnu skutečně dojde.

Iva Stluková

foto: Vojtěch Karpíšek a Radek R. Kaša