2. ročník FantastiConu byl opět fantastický

1. června 2023

Přes 100 návštěvníků se účastnilo 2. ročníku festivalu fantastiky FantastiCon, který i letos nabídl pestrý program. Sever patřil přednáškám a besedám, které moderoval publicista, redaktor a literární kritik Boris Hokr. Hosté mohli vybírat z široké palety témat od přednášky o videohrách game designéra Viktora Bocana přes besedu o tom, jak najít díru na trhu a nezahučet v ní od zástupců nakladatelství Golden Dog, Fantom Print a Brokilon až po besedu o Terrym Pratchettovi s Míšou Meglovou, Tomášem Jeníkem a Petrem Raunerem. Pozvání přijali také autoři sci-fi a fantasy Vilma Kadlečková, Tereza Matoušková a Jan Hlávka, kteří představili antologii Jiný kraj. Překladatelé Viktor Janiš a Richard Podaný hovořili o radostech i strastech překladatelského řemesla a mladí spisovatelé Míša Merglová a Pavel Bareš odkryli, že i k fantasy patří deprese, stalking a vykořisťování. Pomyslnou tečkou za programem na Severu byla beseda s herním novinářem, moderátorem a influencerem Mikolášem Tučkem.

Na oddělení pro děti vše odstartovalo zábavně pojatým komiksovým workshopem energické umělkyne Nyemi VonZilla, se kterou se mládež naučila mimo jiné základy perspektivy, kreslení postavy a vystižení výrazů ve tváři. Franta Mars zase nadchl všechny věkové kategorie svým uměním hry s kendamou. Na své si přišli i fanoušci mangy! Japanolog a anime youtuber Tadeáš Meon Jojko si připravil o manze přednášku a umělkyně Jellyponsan kreativní workshop. Na závěr měli budoucí mladí spisovatelé a spisovatelky možnost proniknout do tajů psaní povídek na literárním workshopu s Terezou Matouškovou.

V 1. patře knihovny si návštěvníci mohli vyzkoušet deskovky jako je Duna, Carcassonne, Bang, Dračí hlídka, Warhammer a někteří odvážlivci se zapsali i do deskoherních turnajů o super ceny. Kdo si chtěl nějakou hru pořídit domů, mohl ji zakoupit u prodejního stánku Mindok. CZLAN hostům umožnil ocitnout se ve vteřině v úplně jiném světě díky virtuální realitě. Ve vestibulu knihovny si návštěvníci mohli zakoupit knihy z lokálních knihkupectví – Englishbooks a Knihkupectví Oty Pavla. Občerstvení a výbornou kávu před knihovnou zajistila Jiná káva, tematický venkovní program pro děti pak připravil spolek Fantasion. Bylo to fantastické a už teď se těšíme na 3. ročník!