Zlodějka knih – Markus Zusak

autor: Lída Švecová

Je zvláštní, kolik knih je schopen člověk přečíst a považovat je za samozřejmost. Pro Zlodějku knih to však neplatí. Příběh malého děvčátka nás zavede do doby 2. světové války v Německu. Autor zvláštním a přitažlivým způsobem vypráví o životě obyčejných Němců, kteří během války strádali stejně jako ostatní lidé v Evropě. Zvláštním a přitažlivým způsobem proto, že celým románem vás neprovází ona dívka Liesel, ale vypravěčkou je SMRT. Všudypřítomná a strach budící SMRT. Snad právě proto je příběh Liesel, děvčátka, které přežívalo a učilo se žít, tak skutečný.

A proč zlodějka knih? Každý z nás má takového zloděje v sobě. V touze mít to (ne materiální hodnotu), čeho se nám nedostává. U Lizzy to byly právě knihy. Kdo ji pojmenoval Zlodějka knih? Z jakého důvodu? Kniha vám vše prozradí. A určitě stojí za přečtení. Doufám, že ve vás zanechá kousek smutku i radosti, jako ve mně.

Radost mi udělala nejen kniha jako taková, ale i to, že je zfilmována a právě míří do kin. Když jsem poprvé zahlédla reklamní plakát k filmu, věděla jsem, že vybraná herečka dívčí role je právě ta pravá. Doufám, že ani film mě nezklame. V roce 2013 ho zfilmoval britský režisér Brian Percival, tvůrce oblíbeného seriálu Panství Downton. V hlavních rolích se nám představí Geoffrey Rush a Emily Watson. Do role Liesel byla obsazena Sophie Nélisse.

zlodejkaKnih

ZUSAK, Markus. Zlodějka knih. Vyd. 1. Praha : Argo, 2009. 526 s. ISBN 978-80-257-0188-1.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>