Ženy a knihy: čtení s následky

Lada Schovánková

Kniha se věnuje fenoménu ženského čtenářství. Hledá jeho počátky a na jednotlivých osudech (autorů i autorek, vydavatelů i vydavatelek, čtenářů i čtenářek) ukazuje vývoj náhledu na účel četby. Čtení jako zdroj poučení? Literární hrdinové jako vzor hodný následování? Četba jako příležitost k rozšíření si vlastních obzorů a tím i hranic vlastního života? S těmito tématy je pak spojena i událost u ženy doposud neslýchaná – možnost utvořit si vlastní názor na čtené či dokonce příležitost k diskuzi o přečteném.

Jak předchozí věty naznačují, četba měla zásadní vliv na ženskou emancipaci. Autor hledá odpověď na otázku, co to je ženský román a co je pro něj určující. Autorka je žena? Hlavní postava je žena? Obsahem knihy je ženská problematika? I tyto oblasti se během desetiletí mění a vyvíjí, stejně tak jako sami autoři i čtenáři.

Virginia Woolf

S jakými osobnosti se v knize setkáme? Friedrichem Gottliebem Klopstockem jakožto tím, kdo vynalezl něco jako autorské čtení. Jane Austenovou jakožto břitkou kritičkou své doby i vlastního pohlaví. Budeme si korespondovat s Gustavem Flaubertem a řešit, jak ono to bylo s tou jeho Paní Bovaryovou. Znáte třeba podrobnosti ohledně vzniku takových děl jako Drákula či Jeckyll a Hyde? Seznámíme se s Virginíí Wolfovou coby nakladatelkou, Jamesem Joycem jakožto geniálním spisovatelem, ale i rozhazovačným bonvivánem, nebo třeba Marylyn Monroe jakožto vášnivou čtenářkou Joycova Odyssea. A mnoha mnoha dalšími. Čtivé, poučné i zábavné – vřele doporučuji k přečtení.

autor příspěvku: Lada Čubová

BOLLMANN, Stefan. Ženy a knihy : vášeň s následky. První vydání. Brno : Host, 2015. 249 stran. ISBN 978-80-7491-410-2.

Ženy a knihy

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Letní otevírací doba

V měsících červenci a srpnu platí otevírací doba

oddělení pro dospělé, studovna:
pondělí 8:30–18:30 hod.středa 8:30–17:00 hod.

oddělení pro děti:
pondělí 8:30 –11:00, 12:00 –17:00 hod.

pobočka Sídliště:
čtvrtek 8:30 –11:30, 12:30 –17:00 hod.