Z posledních přírůstků do regionálního fondu – k červnu 2016

Lada Schovánková

Knihy s regionální tématikou získávají na stále větší oblibě mezi širokou veřejností. Podívejte se na krátký přehled přírůstků do našeho regionálního fondu. Všechny tituly si lze vypůjčit na oddělení pro dospělé čtenáře. Berounská knihovna jako bývalá okresní knihovna systematicky buduje fond s regionální tématikou a proto veškerou regionální produkci naleznete též v  oddělení studovna a čítárna. Zde si však publikace můžete zapůjčit pouze prezenčně, t.j. pouze v prostorách knihovny.

Mrazilo – tálo

Kniha Jaroslavy Vondráčkové a jejích vzpomínek na spisovatele Jiřího Weila, rodáka z Praskoles.

Beroun – deset zastavení na procházce královským městem

Kniha vyšla u příležitosti oslav 750 let od první písemné zmínky o městě. Autoři fotografií jsou známí berounští fotografové Vladimír Kasl, Jiří Semrád a Zdeněk Zůna.

Brdy opět otevřené

K 1. lednu 2016 bude otevřena chráněná krajinná oblast Brdy, která do svých hranic zahrne kromě rušeného vojenského újezdu i část tzv. Jižních Brd v okolí Třemšína. Tato kniha vám bude průvodcem, rádcem a zdrojem inspirace po brdských toulkách.

Hraběcí roky

V roce 2015 je tomu 75 let od chvíle, kdy se narodil, a 50 let od chvíle, kdy zemřel jeden z nejčtenějších, nejmilovanějších a nejznámějších českých básníků druhé poloviny 20. století Václav Hrabě. O Václavu Hraběti vypovídá jeden z jeho nejbližších přátel a spolužáků z vysoké školy Jiří Kalous.

Beroun očima našich předků

Kniha Miloše Garkische vznikla na základě postřehů, komentářů a sdělení, vydaných tiskem nebo dochovaných v archivech. Fotografické snímky a pohlednice pocházejí ze sbírek berounského muzea.

Po stopách čarodějů podél říčky Střely

Další kniha Otomara Dvořáka z edice Tajemné stezky nás tentokrát zavede do kraje říčky Střely, kterou budeme sledovat od jejího pramene až k jejímu ústí do Berounky.

Berounské pověsti, historky, klípky

Netradiční výtvarně pojatá publikace, která formou autorského komiksu vypráví příběhy z letopisů, kronik i dobových soudniček královského města Berouna. V příbězích se setkáme se skřítkem Klepáčkem, objevíme komický popis soudní rozepře o ukousnutém prstu, pověst o děcku zjevujícím se na popravišti či krvavý příběh o zdánlivě mrtvé dívce a řadu dalších.

Berounské války

Kniha Václava Junka vypráví o tom, že ačkoliv se v Berouně a jeho okolí neodehrála žádná převratná bitva, přesto žilo toto město i celé Berounsko v permanentních válkách už od svého prvního osídlení.

Nižbor historickým objektivem

Publikace vydaná k 750. výročí založení obce Nižbor. Kniha historických fotografií čtenáře přenese na místa, která zná, ale dnes jinak vypadají. Připomene místa, budovy a zákoutí, která už neexistují. Fotografie nejsou jen dokladem o dějinách obce, ale také svědectvím o životě jejích občanů.

Živnostníci berounští i přespolní

Páté berounské reminiscence Rudolfa Kadeřábka představují místní živnostníky, kteří své podniky provozovali v době, kdy je ještě tolik nezaměřovaly konkurenční hledáčky mamutích koncernů.

Zříceniny hradů, tvrzí a zámků. Střední Čechy

Romantické zříceniny neodmyslitelně korunují typicky českou krajinu, jsou citlivým indikátorem vztahu Čechů k jejich minulosti a národnímu kulturnímu dědictví. Upravený prezentovaný výběr postihuje zříceniny hradů, tvrzí a tři zříceniny zámků, i když se zvláště v současné době mnohé zámky bohužel ve zříceniny rychle mění.

Minulostí Berounska 18

Nejnovější díl sborníku Státního okresního archivu v Berouně.

Příběh starý 555 let

Kniha Martina Langa vyšla u příležitosti výročí Buzuluku Komárov a přináší příběh nejen této společnosti, ale i historie Komárova, která je s ní neoddělitelně spjata.

Berounští výtvarníci

Mezi osobnostmi Berounska je mnoho výtvarných umělců, jak již z tradičních oborů malířství a sochařství, tak i výtvarníků zabývajících se užitou grafikou, sklářskou a keramickou tvorbou či uměleckým řezbářstvím. A právě mapování berounské výtvarné scény a uměleckého dění v regionu se věnuje tato kniha.

Křivoklátské pohádky

Luděk Švorc je autorem knihy Kladenské pohádky, ve které vystupují myšáci Chloupek a Zoubek. Jejich další dobrodružství se odehrává kolem hradu Křivoklát a jeho okolí.

Střední Brdy: hory uprostřed Čech

Kniha pojednává o významu Středních Brd z pohledu skal, stromů i samotného člověka, který v těchto místech nikdy nedokázal založit trvalé sídlo. Les zde dosud vládne a určuje hudbu pramenů i šum podzemních vod. Střední Brdy se opět otevírají lidem a je třeba toho využít, protože čas se nikdy nevrací a zde to platí dvojnásob.

Český kras

Další číslo sborníku Muzea Českého krasu obsahuje řadu článků z geologie, speleologie či biologie.

Baronka v opeře

Kniha Pavla Kosatíka s podtitulem Život a zpívání Jarmily Novotné vypráví příběh jedné z nejzářivějších světových operních hvězd.

Byla jsem šťastná

Vzpomínková kniha, která dává bezprostředním způsobem nahlédnout do životního příběhu operní pěvkyně Jarmily Novotné a její rodiny, který je kvůli historickým okolnostem plný nečekaných zvratů a dramatických okamžiků.

2 nové knihy Jiřího Kahouna z Berouna a okolí

Pidibabka z Brd

V malebném městě Berouně stojí dům, který vypadá jako kostka. Je to školka, kam chodí i povídalka Emička. A tahle holčička má babičku a dědu v chaloupce schované za hustým křovím. Když je Emička s tatínkem navštíví, do chaloupky může vejít jen ona. Babička s dědou jsou totiž trpaslíci!

Ježibaba na koloběžce

Krásnému místu nad Berounkou, nedaleko Tetína, kde v létě hřeje slunce a v zimě se tu žení všichni čerti, se říká Kudyhůrka a bydlí tady strašidla. Bubačka Mezulánka s klukem Mezulánkem, hastrman Vošplouch a ježibaba Křížalka.

110 let trati Zadní Třebaň – Liteň – Hostomice – Lochovice

Kniha Radima Šnábla popisuje nejen výstavbu trati a dalších železničních staveb či nasazení jednotlivých lokomotiv a vlaků, ale i osudy některých zaměstnanců. Zajímavé jsou výňatky ze staničních knih a kopie služebních dokumentů. Rukopis také doplňují záznamy z železničních neštěstí, které se nevyhnuly ani této trati. Závěr knihy obsahuje místopisné informace a zajímavosti z posledních let provozu.

Po Brdech s paletou a perem

Malíř Podbrdska Václav Šesták dodal obrázky a Martin Lang verše. Výsledkem je kniha obrazů doprovázených básničkami, kterými chtěl autor Šestákovy obrazy „komentovat po svém.“

200 let divadla v Žebráku

Kniha Františka Lorence vyšla k výročí žebráckého ochotnického divadla.

Historie školství v Žebráku

Kniha Vladimíra Beneše vyšla k 50. výročí otevření nové školy.

Královské komorní město Žebrák: rodáci a památky

Kniha věnovaná rodákům, kteří se v různých dobách zapsali do historie města a svou prací přispěli k jeho jménu i životu jeho obyvatel. Někteří z nich se zasloužili o udržení našeho národa a jeho jazyka v době národního obrození jako národní buditelé.

Srbsko

Kniha Vladimíra Bláhy obsahuje informace z historie obce, lomové činnosti na speleologické lokalitě v lomu na Chlumu, spoustu fotografií, map a plánků. Zahrnuje také historii Speleologického klubu Praha.

Ležela kočka s andělem

Nová kniha Jana Velíška, kterou jsme v berounské knihovně v květnu pokřtili. Delší i krátké povídky plné humoru i napětí, kuriozit i sebeironie, epistolární prózy, prózy žánrově jen obtížně zařaditelné i pár fejetonů – to vše v knize najdete.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>