Z posledních přírůstků do regionálního fondu – k 18.5.2015

Po delší době bychom vás chtěli ve zkrácené formě seznámit s novými publikacemi, které se vztahují k regionu Berounsko a Hořovicko, a to jak svým tématem či místem působení autora.

Legrační dům

Nová dětská kniha významného berounského ilustrátora a spisovatele dětských knih Jiřího Kahouna. Legrační dům je doprovázen ilustracemi Jiřího Fixla. Komu jméno Jiří Kahoun nic neříká, určitě však zarezonuje při vyslovení Včelí medvídci. :-)

Pod věží smrtiPod věží smrti

Ing. František Šedivý pochází se Zadní Třebáně. Bývalý politický vězeň v současnosti působí jako spisovatel a místopředseda Konfederace politických vězňů. Pod věží smrti je autobiografická kniha vyprávějící příběh politického vězně.
Legie živých aneb Jáchymovské peklo
Další kniha Františka Šedivého mapuje tábory a lágry v oblasti Jáchymova, Slavkova a na Příbramsku. Představuje život vězňů, a umožňuje čtenáři utvořit si celkový obraz o místech i době, kterou sám autor prožil a o které píše.

Český krasČeský kras – klíč k české krajině

Nová kniha o Českém krasu Karla Žáka, Martina Majera a Václava Cílka.

Naše ChyňavaNaše Chyňava

Vlastivědný sborník pro obec Chyňavu a okolí.

18481848! rok hrdinů, milenců a zrádců

Nový historický román oblíbeného spisovatele Otomara Dvořáka.

Podbrdskou krajinouPodbrdskou krajinou Rokycanska a Zbirožska

Další kniha z cyklu Tajemné stezky Otomara Dvořáka.

Případ Václava TalichaPřípad Václava Talicha: k problému národní očisty a českého heroismu

Jiří Křesťan v této knize podrobně mapuje dilemata, jimž byl Talich vystaven za okupace, nevyhýbá se problematickým skutkům, koriguje legendy provázející příběh Talichova zatčení v květnu 1945 a mapuje diskuze kolem „Talichova případu“.

Hrady, zámky a tvrze na starých pohlednicíchHrady, zámky a tvrze na starých pohlednicích. Střední Čechy

Kniha Ladislava Kurky představuje středočeská panská sídla na historických pohlednicích.

Můj pes BleskMůj pes Blesk

František Šedivý, rodák ze Zadní Třebáně, věnoval svou další knihu osudům svého psa Bleska.

Hvězdná znameníHvězdná znamení mezi Prahou, Berounem a Plzní

Kniha Otomara Dvořáka a Marie Holečkové vydaná u příležitosti 750 let od první písemné zmínky o městě Beroun. Kniha sleduje domovní i jiná znamení, která lemují starou obchodní cestu z Prahy do Plzně a nachází další podivuhodné hvězdné stopy.

Po Praze chodímPo Praze chodím

Páté vydání knihy hýskovského rodáka Františka Nepila. Kniha provází čtenáře po pražských vinárnách, některých stále existujících, jiných už dávno zaniklých. Neopakovatelná atmosféra pražských podniků dojme a potěší všechny milovníky již téměř zmizelé Prahy.

Okolí BerounkyOkolí Berounky

Ottův turistický průvodce po přírodních krásách i historických památkách okolí Berounky. V knize najdete 28 tras s podrobnými informacemi pro cyklisty i pěší turisty, mapky, čtyři stupně náročnosti výletů a rady, jak se na ně připravit, zajímavosti o kulturních památkách, seznam informačních center a další užitečné informace.

Zelené BrdyZelené brdy

Třetí díl trilogie Antonína Roháčka.

Brdy z nebeBrdy z nebe

Brdy na leteckých snímcích zachytili fotografové Jaroslav Vogeltanz a Jan Hajšman.

Osobnosti BerounskaOsobnosti Berounska a Hořovicka: sbírka autogramů

František Frolík není ani historik, ani spisovatel. Vlastní však sbírku autogramů a rukopisů českých osobností. Z této sbírky autor vybral ty osobnosti, které se vztahují k berounskému a hořovickému regionu a uspořádal je do této knihy. Ta obsahuje jak informace o jednotlivých osobnostech, tak množství fotografií či rozbory grafologa.

Ďáblův klíčĎáblův klíč

Zkušený autor historických románů Otomar Dvořák se podíval novýma očima na lidové pověsti, tradované v oblasti Českého krasu a Křivoklátské pahorkatiny. Na příběhu pasáčka Matěje, jenž podivnou souhrou náhod objeví ve skalách Kotýzu tajemný Ďáblův klíč, rozehrál mrazivý příběh na pomezí hororu a fantasy.

Vzpomínky podbrdského rodákaVzpomínky podbrdského rodáka

Autobiografické vyprávění Václava Fryše, rodáka z Hvozdce na Komárovsku je typickým příkladem toho, že se „malé dějiny“, nevýjimečný životní příběh technického pracovníka Buzuluku Komárov, v určitých bodech prolínají s „dějinami velkými“.

Minulostí Berounska 17Minulostí Berounska 17

Další díl sborníku Státního okresního archivu v Berouně.