Vysněný život Ernesta G.

O téhle knize jsem zahlédl jakousi recenzi, tak jsem po ní sáhl. A neudělal jsem chybu. Život českého Žida, lékaře Josefa Kaplana nás provází bouřlivým 20. stoletím – jeho odchod na studia do Paříže a práce v Alžíru za války, popisuje hnusný režim vichistů v severní Africe i práci pro Pasteurův výzkumný ústav v zapadlé části hor jako záchranu před koncentračním táborem, nebo také poměry ve společnosti ve Francii před válkou a během války v Alžíru. V knize se dozvíte více o boji žen za emancipaci, o mírovém hnutí, předsudcích ve společnosti.

Když se Kaplan vrací do Československa se svojí francouzskou družkou, naráží na své politické názory a stávají se činiteli strany tzv. komunistické. Převrat, postupné rozčarování. Milovaná žena odchází se synem do Francie, doma zůstává doktor s dcerou. Odchází stranou politického dění do zapadlé léčebny v horách – a tu se politika náhle vrací.

STB přiveze zvláštního pacienta, který mluví španělsky a trochu francouzsky. Je prolezlý parazity a endemickými chorobami z rovníkové Afriky. Až nad deskami s písněmi argentinského tanga, celoživotní hobby pana doktora, se ukáže, kdo onen pacient je.

Rozehrává se příběh lásky doktorovy dcery k pacientovi, kdy loutkoví kašpárkové v roli STB, vedeni svými loutkovodiči z Moskvy, ovlivňují jejich životy. Jejich snaha je jedna – jen ne nějakou revoluci, pryč se snílkem, jež myslí jen na chudé v latinské Americe, kvůli kterým chce znovu do boje. A ten nastane. Z poslechu rádia Luxembourg se dovídají, že 11.9.1967 tenhle snílek je zabit po beznadějné akci v bolivijských horách – Ernesto „Che“ Guevara.

Jen jednu věc autorovi a překladateli lze vytknout. Kde berou přesvědčení, že mnichovská dohoda odňala republice československé neprávem přidělená území, osídlená Němci? Narazil jsem na něco podobného už v jedné knize autora anglického. Možná se jedná jen o mluvení o provaze v domě oběšencově…V každém případě – lidé, čtěte!

autor příspěvku: Ladislav Pecka

Vysněný život Ernesta G

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GUENASSIA, Jean-Michel. Vysněný život Ernesta G. ; přeložila Helena Beguivinová. Vyd. 1. Praha : Argo, 2014. 403 s. ; ISBN 978-80-257-1079-1.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>