Výsledky ankety Knihovna snů

Lada Schovánková

Vážení čtenáři, návštěvníci a příznivci knihovny,
jistě jste zaznamenali, že během měsíce února probíhala v knihovně anketa, které se někteří z Vás jistě i zúčastnili. Níže naleznete stručné shrnutí jejích výsledků.

ANKETA PRO DĚTI
Ankety se zúčastnilo celkem 40 dětí (někteří za asistence rodičů). Většina (85 %) již vlastní průkazku do knihovny, zbytek si půjčuje na průkazku jiného člena rodiny.

Děti si chodí zejména půjčovat knihy (82,5 %), případně navštěvují paní knihovnici, když si s něčím neví rady (20 %). Nejvíce táhnou dobrodružné příběhy (52,6 %), příběhy o zvířatech a z přírody (47,4 %), příběhy o dětech (44,7 %) a pohádky (42,1 %). Nezanedbatelný zájem projevily děti též o knihy naučné (36,8 %). S nabídkou knih je většina dětí spokojena (jednotlivé návrhy na nákup bereme v potaz), někteří jsou dokonce “strašně spokojeni”.

Zejména nás zajímaly nápady samotných dětí na zlepšení nového oddělení pro děti. Nejvíce si děti přály místa na sezení a na hraní. Vedle nových knížek chtějí mít v knihovně i zajímavé hračky. Dále je zájem o možnost občerstvení a také o úpravu otevírací doby. 58 % dotázaných si přeje mít oddělení pro děti otevřené alespoň 1x týdně déle než do 18:30 hodin. 45,2 % dotázaných by pak uvítalo, kdyby sobotní otevírací doba byla delší než jen do 11:00 hodin.
Na závěr děti projevily zájem o zřízení klubu deskových her (37,5 %), dále zazněly nápady na zavedení tvořivých kroužků, čtenářského klubu či besed popularizujících vědu. Věříme, že i toto bude v budoucnu realizovatelné.

ANKETA PRO DOSPĚLÉ
Do ankety pro dospělé se zapojilo celkem 158 respondentů, převážně žen (82,9 %). Z toho 87,3 % respondentů průkazku do knihovny vlastní, 12,7 % nikoliv. Jako důvod, proč nejsou registrováni v knihovně, respondenti uváděli: výše ročního poplatku; průkazku vlastní již jejich děti; některým nevyhovuje zaměření fondu či jeho částečná nedostupnost z důvodu umístění ve skladu.

Většina čtenářů (88,6 %) navštěvuje knihovnu, aby si zapůjčili knihy, případně využili meziknihovní výpůjční službu (MVS, 21,5 %) či využili webový katalog (22,8 %). Půjčují se nadále převážně knihy tištěné. Domníváme se, že je to i z toho důvodu, že mnoho čtenářů stále neví, že knihovna půjčuje i jiné typy dokumentů jako e-knihy, mluvené slovo či deskové hry.

Jsme opět u naší oblíbené otázky, a sice, co by nemělo chybět ve zrekonstruované knihovně. A opět – místa k sezení, odpočinku a četbě. Dále například: wi-fi (už máme!), nové knihy, milý personál (věříme, že též máme :-)), občerstvení, větší výběr naučné literatury a cizojazyčných knih, přehlednost, místo k poslechu hudby, služba hlídání dětí, internetová sezení, denní tisk, edukativní hry a květiny.

50 % respondentů by si přálo, aby byla knihovna otevřena alespoň 1x týdně déle než do 18:30 hodin. 37,1 % by uvítalo prodloužení otevírací doby v sobotu a 29,3 % by nás rádo navštěvovalo alespoň 1x týdně dříve než v 8:30 hodin.

Náš knihovnický časopis Okamžik čte jen 25,3 % čtenářů. Valná většina respondentů však uvedla, že ho nečte proto, že by je nebavil, ale že nevědí o jeho existenci. Leč ti, kteří jej čtou, preferují zejména pozvánky na akce a výstavy a doporučení zajímavých knih. Přejete si náš zpravodaj dostávat pravidelně začátkem měsíce do svého e-mailu? Zašlete nám na sebe kontakt.

Zaznamenali jsme rovněž značný zájem o kulturní a vzdělávací akce. 35,4 % respondentů má zájem o filmový klub, 33,5 % pak o klub čtenářský. Velký zájem je rovněž o přednášky na nejrůznější témata – obecně je lze shrnout do ranku společenských věd, životního stylu a aktuálního dění a témat, které hýbou společností; dále o kurzy – zejména výchova dětí, kurzy jazykové a počítačové; workshopy – ruční práce, fotografie a design, umění.

Děkujeme za Vaše odpovědi. Věříme, že vás potěšíme, když řekneme, že většinu z vašich návrhů máme v plánu zrealizovat. Některé kroky budeme moci uskutečnit až po rekonstrukci knihovny, některé však můžeme učinit i bez ohledu na ni. Doufáme, že budete i nadále se službami naší knihovny spokojeni.
P. S. V případě, že Vás anketa minula, nezoufejte a pište své nápady a postřehy na info@knihovnaberoun.cz, či je sdělte své oblíbené knihovnici :)

1 komentář Přidat komentář

Knihovna Beroun – Knihovna snů
Duben 2, 2019 11:05

[…] V průběhu února 2019 probíhala velká anketa zaměřující se na vaše postřehy a náměty k rekonstrukci knihovny. Zajímá vás, jak odpovídali ostatní respondenti? Přečtěte si výsledky naší ankety. […]

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Letní otevírací doba

V měsících červenci a srpnu platí otevírací doba

oddělení pro dospělé, studovna:
pondělí 8:30–18:30 hod.středa 8:30–17:00 hod.

oddělení pro děti:
pondělí 8:30 –11:00, 12:00 –17:00 hod.

pobočka Sídliště:
čtvrtek 8:30 –11:30, 12:30 –17:00 hod.