Výsledek soutěže o nové logo knihovny

Dne 28. 3. 2019 vypsala naše knihovna veřejnou soutěž o nové logo a logotyp. Parametry soutěže byly stanoveny tak, aby se mohla zapojit jak široká, tak odborná veřejnost a profesionální grafici. K 30. 4. se sešlo celkem 52 návrhů od všech výše uvedených skupin.

Z došlých návrhů vybrala porota 10 nejlepších. Postupovala systematicky, každý návrh byl zhodnocen a následně navržen na postup či vyřazení. V prvním kole bylo vybráno 23 návrhů, následně 15 a nakonec 10.

Oněch deset návrhů postoupilo do tzv. finále, do kterého se zapojili všichni zaměstnanci knihovny. Ti se sešli 15. 5., kdy po intenzivní a náročné debatě došli k závěru, že soutěž nemá žádného vítěze.

Důvodem jsou nové skutečnosti týkající se mimo jiné rekonstrukce knihovny, které vyvstaly až v průběhu měsíce května.

Jelikož jsou 3 loga z nejužšího výběru spjata – dle požadavku – s 3 podlažími knihovny a interiérem, není dle rozhodnutí poroty žádoucí logo měnit, dokud rekonstrukce knihovny ve stávající budově skutečně nezapočne.

Při vypsání soutěže nám bohužel nebyly jiné alternativy známy. Omlouváme se tímto všem zúčastněným za případný pocit zbytečnosti svého snažení; z našeho pohledu zbytečné nebylo. Jakmile (a pokud) rekonstrukce skutečně započne – a my doufáme, že tomu tak bude a že tomu tak bude brzy – rádi Vaše návrhy opět do výběru zařadíme, budete-li souhlasit.

Děkujeme zejména dětem a studentům, kteří se soutěže zúčastnili. Vážíme si jejich času i snahy, které přípravou log strávili. Mnohé návrhy byly nápadité a zajímavě zpracované, u velké části bohužel nebyla splněna podmínka jednoduchosti či trojbarevnosti (či naopak dvou verzí – barevné a černobílé).

Níže následují komentáře k 10 finálním návrhům. Tři zvýrazněné návrhy postoupily do nejužšího výběru.

V případě zájmu o názor poroty, který není uveden níže, prosím pište na info@knihovnaberoun.cz.

Kompletní přehled všech návrhů k dispozici pod tímto odkazem.

FINÁLNÍ NÁVRHY

1 Části poroty se líbila jednoduchost 3. varianty, části přišlo nenápadité. V logu je bohužel i nešťastná volba barev, které jsou mdlé a navzájem dost podobné.

19_1-2 Oceňujeme originální nápad spojující v sobě městské hradby jakožto odkaz na město Beroun a zároveň půdorys knihovny. U druhého návrhu se nám líbí, že hřbety knih navíc vytváří dojem čárového kódu. Možnost zapojení požadovaných tří barev do interiéru knihovny. Varianta 1 se dostala do nejužšího výběru.

26_5 Porota ocenila jednoduchost, modernost i nápaditost – 3 hřbety knih zároveň evokují křídla či vlny na vodě, barvy jsou využitelné pro 3 podlaží knihovny. Jeden ze tří návrhů, které se dostaly do nejužšího výběru.

30_1 Části poroty se se líbila varianta 30_1. Nápad dekonstrukce písmen a jejich kompozice do tvaru srdce je nápaditý, celek ale zároveň působí poněkud nesoudržně a lehce krkolomně (zejména spodní část písmena “M” pod srdcem).

32 Jednoduché, moderní logo, ve kterém je obsažena symbolika Berouna stejně jako hřbety knih, které zároveň představují tři patra knihovny a jejich barvy v souladu s parametry zadání. Jeden ze tří návrhů, které se dostaly do nejužšího výběru.

33_2 Návrh splňuje všechny podmínky zadání a originálně zpracovává symboliku knih a regálů. Zároveň však bohužel evokuje i jiné asociace (větrníky, kvedlačky), což porota nepokládá za žádoucí. Logo by se možná více hodilo pro knihovnu vědeckého typu.

37 Část poroty ocenila jednoduchost loga, části přišlo až příliš minimalistické a nevýrazné. Logo bohužel nesplňuje podmínky zadání na trojbarevnost.

40 Logo zahrnuje symboliku města Beroun i knihovny, využívá 3 barvy dle zadání, ale (ač povedené) znázornění medvěda by se hodilo spíše k logu dětského oddělení, než celé instituce.

41 Logo v černobílé variantě vypadá dle části poroty zajímavě, možnost využití tří barev, ale z estetického hlediska by bylo nutné upravit minimálně typ fontu.