Všehokniha

Lada Schovánková

Všehokniha je kniha o odvaze i strachu, o touze po blízkosti druhých lidí i osamělosti, o víře v Boha i zaslepeném fanatismu, o dobrém charakteru i mravokárství. Je to o hledání vnitřní síly a odhodlání. Je to o lásce a odpuštění. Je to o touze býti ŠŤASTNÝM.

Také je to o dětské fantazii a způsobu dítěte, jak se vyrovnat s traumatem. Je to o Tomášovi a jeho touze býti šťastným. Je to o jeho otci, který se ve své neschopnosti projevuje jako tyran, a o jeho mamince, která přijme roli toho podřízeného. Je to o sestře Markétě, o které se ukáže, že není blka, ale ten, kdo ví a kdo se už nebojí. Je to o sousedce ježibabě, která ale možná ježibabou není, byť všechno prokoukne a o všem má ponětí. Je to o Elišce a její skřípající umělé noze, která nalezne lásku tam, kde by ji nečekala. Je to o Tomášovi a jeho kamarádovi panu Ježiši, o kterém si uvědomí, že je stejný jako on – cítí se osaměle a také vlastně přišel o taťku.

Kniha pro děti s filozofickým přesahem, hlubokým zamyšlením a vážným tématem. Pro malé děti (doporučený věk od 9 let) až překvapivě tvrdá a upřímná. Avšak autor dokáže téma pojmout poeticky či i s lehkým humorem. Guus Kuijer je významný nizozemský spisovatel, držitel „Nobelovy ceny za dětskou literaturu“, tedy Ceny Astrid Lindgrenové za rok 2012. Knihu nejen půvabně, ale i zajímavě ilustrovala japonská ilustrátorka Nanako Ishida.

všehokniha ishida

Knihu vřele doporučuji k přečtení nejen dětem, ale i dospělým čtenářům. Poselství knihy – aby byl člověk šťastný, musí se přestat bát – je tématem každého věku.

Doporučuji k přečtení i další, podrobnější recenze v Respektu http://www.respekt.cz/tydenik/2014/11/uprimna-kniha-pro-odvazne-deti a nebo iLiteratuře http://www.iliteratura.cz/Clanek/32861/kuijer-guus-vsehokniha-2

autor příspěvku: Lada Čubová

KUIJER, Guus. Všehokniha. Vyd. 1. Praha : Albatros, 2013. 116 s. ISBN 978-80-00-03340-2.

Všehokniha

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>