

Pod názvem tohoto románu se skrývá tajemný hrabě Dracula, kterého většina čtenářů zná jako krvelačného upíra z knihy irského spisovatele Brama Stokera. Ne všichni ale vědí, že hrabě Dracula je skutečná historická osobnost, která se významně zapsala do dějin Rumunska, neboli tehdejšího Valašska. Je škoda, že řada lidí si jeho jméno pojí spíše s transylvánským upírem a už neví, že kníže Vlad III. Dracula byl sice přísný, ale spravedlivý panovník, odvážný bojovník, zarputilý zastánce a šiřitel křesťanství a nepřítel všude se rozpínajících Turků. Pravda, na dnešní dobu zastával velmi drsné praktiky (nejznámější je jeho narážení lidí na kůl). Ale nesly mu ovoce. Po vzniku knihtisku využili jeho nepřátelé nejrůznější historky o jeho krutosti a rozšířili po Evropě pamflety obsahující mnohem horší zvěrstva, než jakých se Vlad kdy mohl skutečně dopustit. Dodnes nám tak zůstává dvojí obraz Vlada Draculy – chytrého a statečného panovníka na jedné straně a ukrutného až posedlého tyrana na straně druhé. Já věřím, že Dracula byl rumunským národním hrdinou.
Ale teď už dost historie a věnujme se knize samotné.
V sále hradu Poenari na nás čekají tři zubožené postavy. Ion Tremblac, Vladův nejbližší přítel, Ilona Ferencová, Vladova milenka a poustevník bratr Vasilie. Sedí ve třech zpovědnicích, z nichž má zaznít celý Vladův příběh. V obecenstvu sedí mimo jiné kardinál Grimani, který má posoudit, zda budou údajně mrtvému Vladovi odpuštěny jeho hříchy. Jen tak může být navrácena sláva jeho Dračímu řádu, který tak bude moci opět pozvednout zbraně proti šířícím se Turkům a zúčastnit se křížové výpravy. Vládci z celého Balkánu se pak sjednotí pod praporem Draka.
Prostřednictvím tří zpovědníků, kteří patřili mezi Vladovi nejbližší, doprovázíme Draculu celým jeho životem. Setkáváme se s ním už jako s chlapcem, rukojmím sultána Murada, kterým se stal proto, aby mezi jeho zemí a Turky na čas zavládl mír. Vlad se svým nebližším přítelem Ionem, bratrem Raduem a dalšími valašskými chlapci získává vzdělání v muslimské škole. Vlad ví, že jednou bude mít šanci zachránit svoji zem a vymanit ji ze spárů Turka, proto se učí velmi pilně a snaží se Turky dokonale poznat. Významné je Vladovo setkání s valašskou dívkou Ilonou, která se má stát ženou sultánova syna Mehmeda, a které Vlad slíbí, že ji před takovým osudem zachrání.
Vladův osud pokračuje v pevnosti Tokat, kde se nedobrovolně učí umění mučit a ubližovat. Zde se naučí vše, co později využije v boji nejen proti Turkům, ale také proti všem, kteří by se snad opovážili páchat nepravosti v jeho zemi. Zde poprvé uslyší heslo: “Ostatní mučíme, aby oni nemučili nás.”
Draculu doprovázíme při získání valašského trůnu, při křížové výpravě proti Mehmedu Dobyvateli i při zradě jeho bratra Radua. Jsme svědky jeho činů, ať už hrdinských, či ohavně krutých, ať proti Turkům, či proti “svým”. Poté, co pomocí zpovědníků necháme Vlada zestárnout, dočkáme se nečekaného rozuzlení.
Drácula je častou inspirací nejen pro spisovatele, ale i filmaře. V povědomí lidí jsou však spíše díla inspirována Stokerovým upírem Drákulou. Kniha Vlad: poslední zpověď sice stále zůstává jen smyšleným příběhem, ale postaveným na skutečných historických událostech. Celá kniha je inspirována skutečných životem Vlada III. Draculy. C.C Humphreys se snaží ukázat skutečného Vlada Draculu, kterého nesoudí, ale ukazuje jeho činy.
Zapomeňte chvíli na dnes všudypřítomné upíry a zkuste se začíst do historického románu plného napětí, nešťastných osudů, naděje, zvratů a lásky.
HUMPRHREYS, C.C. Vlad. Poslední zpověď : románový příběh skutečného Drákuly. Vyd. 1. Brno : Jota, 2010. 453 s.
Pokud by vás postava Vlada III. Drákuly více zajímala, ve fondu knihovny se nachází několik odborných knih, které vaši zvědavost jistě uspokojí.
• MÄRTIN, Ralf-Peter. Dracula: život a doba knížete Vlada III., řečeného Naražeč. Brno: Bonus A, 1997. 191 s. Memorabilia. ISBN 80-85914-42-5.
• KOLÁČEK, Luboš Y. Dracula: krvavý Vlad III. Napichovač. Vyd. 1. Třebíč: Akcent, 2008. 198 s. ISBN 978-80-7268-535-6.
• ANDREESCU, Ştefan. Dracula: Vlad III. Ţepeş: mezi mýtem a realitou. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 281 s. ISBN 80-7106-472-6.
autor příspěvku: Iva Stluková