Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelase

Lada Schovánková

Děj knihy je založen na skutečné historické události. Nacházíme se v Praze 17. století. Židovský chlapec Abelas se rozhodne konvertovat ke katolictví. Uteče od rodiny, z ghetta, k bývalému Židu, který též konvertoval. Chlapcova rodina však hocha unese zpět. Šimon záhy za nejasných okolností umírá. Následuje inkviziční proces, který připraví o život Abelasova otce i rodinného přítele. Velkou váhu ohledně rozsudku a mínění veřejnosti sehraje katolická propaganda šířená pomocí letáků, které se tak rychle šíří díky novému vynálezu knihtisku.

I v druhé rovině příběhu je tématem útěk z domova. Nyní už jsme v Praze 21. století. Otec-archeolog hledá v Týnském chrámu hrob Šimona Abelase a zároveň pátrá po svém synu. Je rozvedený, s bývalou ženou je na kordy, syn propadá videohrám. A jednoho dne zmizí.

V ději vyvstávají témata jako vztah otce a syna, stejně tak vztah katolictví a židovství a jejich historické zatížení. A právě tak média, která v každé době dokázala manipulovat s názorem veřejnosti, a stejně tak měla sílu ničit lidské životy.

Osobně knihu hodnotím velmi kladně. Kniha je psána krásným jazykem a má propracovaný děj, který je úzce spjat s původní kauzou se Šimonem Abelasem. Podrobnosti a historická fakta jsou zvýdavým čtenářům přiblížena v obsáhlém doslovu.

Marek Toman (*1967) je znám jako autor poezie, překladatel i autor próz. Jeho kniha Můj Golem byla nominována na cenu Magnesia Litera. Z dalších děl jmenujme Dobytí ostrova Saaremaa (také pro děti), dále Zvláštní význam palačinek, Já, ideální partner, Mé myšlenky se velice nepodobají dýmu a Frajer.

Obsáhlá recenze na iLiteratura

TOMAN, Marek. Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese. Vyd. 1. Praha : Argo, 2014. 451 s. ISBN 978-80-257-1181-1.

Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelase

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>