Vana s výhledem

Lada Schovánková

Pan Němec je rocker. Kapelník kapely Precedens, autor hudby k filmu Perníková věž. Složil znělku k pořadu GEN. Také maluje a píše. V pořadí jeho druhá povídková sbírka je věru zajímavá záležitost.

Dějištěm povídek je většinou Praha. Praha coby svět barvitě popsaný člověkem, jehož uchu ani oku nic neunikne, který se nechává inspirovat tíživou atmosférou zakouřených putyk, nočních tramvají a spoře osvětlených uliček plných odpadků, a své pocity je schopen díky svému jedinečnému stylu vyprávění zprostředkovat nám, obyčejným smrtelníkům.

Povídky jsou založeny na barvitém vylíčení okamžiku, pitvání nitra postavy nebo vcelku jednoduchého nápadu, který autor rozvíjí. Jeden příklad za všechny: Povídka Anna samodruhá popisuje těhotnou ženu, čekající v dešti na tramvaj, a její samotu, neboť ženatý muž, se kterým dítě čeká, se k ní více nehlásí. Nechává si ujet jednu tramvaj za druhou, mokne a přemýšlí o životě. Celý příběh je velice poutavý a osobní, neboť čtenáře nutí k tomu, aby se vcítil do role hlavní protagonistky a vnímal všechny drobné reálie, a to ve vcelku krátkém textu, který má spád. Jinými slovy, jako byste na tom tramvajovém ostrůvku stáli s ní a sdíleli její myšlenky. Cituji: „Za jejími okny /tramvaje/ uviděla mdle netečné obličeje a měla pocit, jako by celý vůz byl akváriem plným utopenců. Když se proti Anně otevřely dveře, ustoupila o krok, protože čekala, že z nich vyteče proud zkažené vody s bezvládnými těly cestujících.“ Spíše než s fantastičnem se zde setkáváme s mystikou a okultismem. Příběhy, které v knize ožívají, jsou do jednoho děsivé, jejich děsivost však nespočívá ve strašácích, vyskakujících zpoza temných koutů. Němcovi surrealističtí strašáci sedí někde uvnitř každého z nás a jsou nám důvěrně známí. O to jsou však příšernější. Hrůza z rozvodu se zde srovnává s uranovým dolem, provozovaným fašisty, tajemné dveře bez klíče skrývají depresi ze stěhování, opomíjená manželka se zamiluje do dřezu… Autor jako by neměl žádné zábrany a byl naprosto bezprostřední: Chcete ochutnat mé nejniternější pocity? Pojďte dál!

Pointa je v kaskádě neskutečných slovních hříček a slovních obratů degradována do role nutného zla. Že někde zcela chybí, nakonec vůbec není důležité, neboť tyto povídky mají blíže k básním nebo písňovým textům, než ke klasickým povídkám typu „úvod – stať – závěr“, jak nám bylo bušeno do hlav ve škole.

Dost bylo planých řečí. Pro ty, kdo se v těchto řádcích trochu našli, mám jedinou dobrou radu. Půjčte si to… A ponořte se!

autor příspěvku: Milan Štajer, Hodnocení: *****

NĚMEC, Martin. Vana s výhledem. Praha : XYZ, 2008. 217 s. ISBN 978-80-7388-062-0.

Vana s výhledem

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>