Tove Jansson a její knihy pro dospělé

autor: Iva Stluková

Finská spisovatelka, malířka a ilustrátorka Tove Jansson je známá především jako autorka dětských knih. Vytvořila úchvatný a kouzelný svět skřítků mumínků, který znají děti po celém světě, ať už přímo z knih, televizního seriálu, nebo kreslených komiksových stripů. Ten, kdo pronikne do jejich čarovného světa, musít si ho oblíbit natolik, že už z něj jen tak nevyklouzne. Zamiluje si Muminí údolí, vysoký modrý dům a spoustu různých bytostí a postaviček rozmanitých povah, mezi kterými si jistě najde svého hrdinu. Vyprávění o mumíncích v sobě ukrývá mnohá moudra a životní pravdy. A to nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Málokdo ví, že Tove Jansson psala také knihy pro dospělé. Do češtiny byly přeloženy dvě – Dcera sochaře a Kniha léta. Pro příznivce této zajímavé osobnosti představují knihy velmi příjemné, pohodové a milé vyprávění, které čtenáře přenese do autorčiných dětských let. Z obou knih dýchá „muminí“ atmosféra. Podvědomě můžeme vycítit, které zážitky, události a osoby později autorku inspirovaly při psaní mumínků. Z postavy samotné autorky je cítit rošťáctví a rozpustilost Malé Mii. Obě dvě si se vším poradí, s ničím se nepářou, vše trefně komentují a přesto jsou to malé, křehké a citlivé bytosti.

dcera_sochare
JANSSON, Tove. Dcera sochaře. Vyd. 1. Praha : Argo, 2002. 147 s. ISBN 80-7203-442-1.

Kniha léta nás zavede na finský ostrůvek, kde malá Sofie tráví čas se svou babičkou, kdežto Dcera sochaře nám umožní nahlédnout přímo do života autorčiny rodiny. Poznáme tak jejího tatínka – sochaře a maminku – ilustrátorku. Jejich (ne)všední dny jsou zachyceny pohledem dítěte, které však už stačilo pochytit zákony života dospělých a vyvodilo si z nich svoje moudra a rady do života. Umělecká rodina si vede svůj naprosto pohodový život, ve kterém je jakákoliv událost či pozdvižení jen vítaným dobrodružstvím. Inu, jako u mumínků.
kniha_leta
JANSSON, Tove. Kniha léta. 1. vyd. Praha : Plus, 2011. 142 s. ISBN 978-80-259-0083-3.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Letní otevírací doba

V měsících červenci a srpnu platí otevírací doba

oddělení pro dospělé, studovna:
pondělí 8:30–18:30 hod.středa 8:30–17:00 hod.

oddělení pro děti:
pondělí 8:30 –11:00, 12:00 –17:00 hod.

pobočka Sídliště:
čtvrtek 8:30 –11:30, 12:30 –17:00 hod.