Tetín svaté Ludmily – místo, dějiny, spiritualita

Lada Schovánková

Nová kniha s regionální tématikou vyšla v nedávné době v nakladatelství Dokořán. Tentokrát je věnovaná Tetínu. Tetín nesporně patří k významným místům české historie – na počátku 10. století se tu nacházel knížecí dvorec, vdovské sídlo kněžny Ludmily, která tady vychovávala svého vnuka Václava, budoucího českého knížete. Zde byla Ludmila také 15. září 921 zavražděna. S Tetínem a sv. Ludmilou jsou tak spjaty počátky christianizace Čech a nástup rodu Přemyslovců k moci. Zde se před tisíci lety spoluutvářela osobnost a duše českého království. Dávná minulost místa nezůstala stát zakletá do tetínských skal, ale ovlivňuje i naši budoucnost. Místa jako Tetín, která souvisí s národní identitou a spiritualitou, totiž jednou za čas, obvykle v časech proměn, ožívají a po staletých přestávkách opět promlouvají k národu.

Do naší knihovny přišli knihu představit někteří z autorů. Martin Majer pohovořil o přípravě knihy, archeolog PhDr. Petr Meduna, Ph.D. diváky seznámil s původem svaté Ludmily a Mgr. Radoslava Schmelzová pohovořila na téma „Tetín památný a poutnický“. Beseda s promítáním se uskutečnila ve čtvrtek 30. listopadu 2017.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>