Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel

Lada Schovánková

Stál jsem douho pomyslnou frontu na tuhle knížku. Když jsem ji konečně dostal, zhltnul jsem ji takřka na posezení. Jediné, co mi při čtení vadilo, byly hlasivky – nemohl jsem mluvit, jinak bych řval smíchy. Příběh dědka, který před oslavou stoletých narozenin zdrhnul z domova důchodců, okradl drogového dealera o spoustu peněz…a pak to jede…

Linie románu připomíná vikingskou dřevořezbu. Dvě linie – současnost a minulost stoletého hrdiny se prolínají a doplňují, v leckterém případě vypadne ze skříně kostlivec – jako například fakt, že hlavního hrdinu v mládí vykastrovali jako dojemný doklad péče švédského sociálního státu o občany. A pak to jede: válka ve Španělsku, kamarádství s Francem, opíjení se s Harry Trumanem. Zrovna když mu hrdina paroduje F.D. Rooswelta, přicházejí mu oznámit smrt prezidenta. Výroba atomové bomby v Los Alamos, Openheimer, Berija, Stalin, Čankajšek, Mao, Kim-čong-il, Kim-ir-sen. Ruský gulag, ostrov Bali, Himálaje, Irán, tajné služby. Snaživý policajt, státní zástupce a drobní zlodějíčci, hrající si na gangstery.

Člověčina čisí z každé stránky. Připomíná to Foresta Gumpa, ale ze všeho nejvíc Járu da Cimrmana. I když vývojová linie prosťáčků a i geniálních pábitelů je dlouhá, je v ní Josef Švejk i Tyl Eulespigel.

Ale na jedné stránce jsem se přece jen zachechtal, hlasivky nehlasivky. Jeden z party ukradl ve spalovně luxusní vydání biblí a nemůže pochopit, co je v ní špatně, že to je určeno ke spálení. Od školních dob poprvé čte knížku – svojí konfirmační bibli a porovnává s luxusním vydáním. Netuší, že tiskaře vyhodili z další církve pro všetečné otázky a tak bibli doplnil o veršíček známý mu z dětství. Celý příběh bible tedy končí slovy “…a zazvonil zvonec a pohádky je konec.” No neřvali byste? A chtěl bych vidět film.

Stoletý stařík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JONASSON, Jonas. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. 1. vyd. Mladá Boleslav : Panteon, 2012. 398 s. ; ISBN 978-80-87697-00-9.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Letní otevírací doba

V měsících červenci a srpnu platí otevírací doba

oddělení pro dospělé, studovna:
pondělí 8:30–18:30 hod.středa 8:30–17:00 hod.

oddělení pro děti:
pondělí 8:30 –11:00, 12:00 –17:00 hod.

pobočka Sídliště:
čtvrtek 8:30 –11:30, 12:30 –17:00 hod.