Selský baroko

Lada Schovánková

Novela Selský baroko se dotýká závažného tématu naší historie – násilné kolektivizace venkova v padesátých letech a likvidace jejích odpůrců, velkých statkářů.

Tento téměř detektivní příběh se odehrává během dvou prázdninových měsíců na rozpáleném jihočeském venkově.K tématu se dostáváme oklikou, retrospektivně skrze hlavní postavu a zároveň vypravěče celého příběhu, genealoga Pavla Straňanského. Ten se zabývá sestavováním rodokmenů a pracuje většinou v třeboňském archivu, kde také potká Danielu, mladou ženu pátrající po svých kořenech. Straňanský má v té době za úkol nalézt udavačský dopis, který před padesáti lety v jihočeské obci Tomašice zapříčinil uvěznění a zabavení majetku několika tamních sedláků. Sledujeme jeho opatrné pátrání skrze staré kroniky i vzpomínky pamětníků a také postupně se prohlubující osobní zájem o dávnou historii. Hledání Straňanského přivede k osobě Rozálie Zandlové, bývalé krásky, vesnické femme fatale a nyní osmdesátileté stařeny, která udavačský dopis kdysi napsala. Příběh se odhalením neuzavře, naopak ještě více zatemní a nečekanou úlohu v něm zastane i Daniela, která se předtím stihne s Pavlem sblížit.

Tento napínavý příběh pojednává o vině, trestu a pravdě a dospěje do překvapivého finále. Novela získala cenu Magnesia litera 2006 za prózu a 3. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2005.

“Autorovi se podařilo napsat strhující, a přitom neokázalý příběh, v němž jsou přítomny velké otázky dneška. […] Selský baroko vrací famózním stylem do hlavního proudu české literatury venkov se všemi jeho světlými a temnými stránkami.” — Petr Zídek, Lidové noviny

Koho by četba Selskýho baroka zaujala, určitě by měl sáhnout i po další Hájíčkově knize Rybí krev, která také stojí za to.

autor příspěvku: Lucie Anýžová

Selský baroko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HÁJÍČEK, Jiří. Selský baroko. 1. vyd. Brno : Host, 2005. 175 s. ISBN 80-7294-164-X .

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>