Selský baroko

Lada Schovánková

Příběh nás zanese do jižních Čech. Z pohledu dnešního člověka vypráví o událostech z 50. let 20. století. Načrtává osudy několika sedláků a dalších vesničanů, jejichž životy tragickým způsobem ovlivnilo zakládání JZD, tedy tzv. kolektivizace vesnice.

Jedná se o rozsáhlejší novelu až s detektivní zápletkou, která vypráví o geneaologovi na volné noze, který dostane objednávku na vypátrání událostí kolem zakládání JZD v obci Tomašice, a udání, které tenkrát spustilo vlnu zatýkání, vyhánění a zabavování majetku. Hlavní postava Pavel řeší kromě morálního problému, zda zveřejnit objevené dokumenty, také osobní problémy. Je rozvedený mladý muž, který se jen občas vídá se svým synem. Žije neukotvený život plný smutku a zklamání jak z nevydařeného vztahu s bratrem, tak ze ztrozkotání manželství s milovanou ženou. Během pátrání v archivem se seznamuje s mladičkou Danielou, která sestavuje rodokmen své rodiny. Dívka na závěr nečekaně zasáhne do událostí. Nejen, že se ukáže být někým jiným, ale zároveň jak Pavlovi, tak čtenářům, nastaví jiný úhel pohledu na události v minulosti.

Jedná se o knihu nejen o našich dějinách, politických událostech a mezilidských vztazích, ale také o nenávisti, zášti, pomstě i odpuštění.

Autor získal v roce 2006 za tuto knihu literární cenu Magnesia Litera.

Vřele doporučujeme k poslechnutí Čtenářský deník, kde se setkává dokumentaristka Kristýna Vlachová s autorem knihy Jiřím Hájíčkem nebo recenzi Anny Cermanové na iLiteratura.

autor příspěvku: Lada Čubová

HÁJÍČEK, Jiří. Selský baroko. 1. vyd. Brno : Host, 2005. 175 s.  ISBN 80-7294-164-X.

Selský baroko

 

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>