Průzkum řeky Colorado

Lada Schovánková

řeka Colorado 1

Skutečný hrdina Divokého Západu – jak jinak nazvat majora Powella, jednorukého veterána občanské války. Jako první člověk vedl výpravu, která projela po řece všechny kaňony řeky Colorado. Spatřil to, co předtím oko bělocha vidělo jen zřídka. Před ním pár španělských misionářů či dobrodruhů, něco málo amerických lovců či mormonských osadníků. Zanechal po sobě úchvatný popis nejen přírodních scenerií, ale i indiánských památek. Nedílnou součástí knihy jsou i etnografická pozorování původních obyvatel těchto pustin.

 

 

řeka Colorado 2Nevím, zda v americké filmografii je film o životě tohoto velikána americké historie. Nevím, zda je v nějaké knize popsán celý jeho život. Vydalo by to na mnoho dílů seriálu. Student přírodních věd, profesor na universitě v Illinois, vojenský inženýr a dělostřelec v občanské válce. Organizátor přírodovědných a etnografických výprav do Rocky Mountains. Jeden ze zakladatelů National Geografic Society. Jestli si někdo zaslouží titul průkopník či pionýr, tak je to on.

 

 

Za zmínku stojí i doslov Václava Cílka. Uvádí Powellův výzkum do netušených souvislostí s historií osídlení českých pískovcových oblastí.

Kniha je doplněna nádhernými kresbami, i když ty by si zasloužily větší formát.

autor příspěvku: Ladislav Pecka

Průzkum řeky Colorado

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POWELLl, John Wesley. Průzkum řeky Colorado a jejích kaňonů : zpráva majora J.W. Powella, Washington 1895. Vyd. 1. Praha : Dokořán, 2006. 270 s. ISBN 80-7363-049-4.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>