Procitnutí slečny Primové

Lada Schovánková

Slečna Prudencie Primová přijíždí na pohovor ohledně uvolněného místa knihovnice u místního boháče. “Muž z křesla”, jak nazývá svého nového zaměstnavatele, se ukazuje jako velice inteligentní džentleman, který se však vyznačuje podivnými názory, svéhlavou povahou, zvlášní výchovou dětí, které má v pěstounství, a někdy až údiv vzbuzující netaktností. Přes to přese všechno slečna Primová zůstává a ujímá se uspořádání jeho bohaté knihovny ukrývající skvosty latinské a řecké literatury i klasických autorů.

Slečna Primová se postupně seznamuje s obyvateli městečka a nečekaně často je konfrontována s jejich jinakostí. Přestože se slečna Primová stále drží svých pevných zásad a názorů získaných letitým studiem mnohých oborů a univerzit, které místní obyvatelé nesdílejí, nachází zde mnoho přátel a vřelých společníků. O to více pak bolí rozhodnutí toto místo opustit. Její neustálé konfrontace s místními zvyky a ostré debaty s “mužem z křesla” totiž silně narušují její vnitřní autonomii. Ještě více je pak otřesena zjištěním, že její prapodivný vztah se svým zaměstnavatelem, který ji neustále popuzuje, se proměňuje v lásku. Jakou budoucnost by však měl takový vztah? A jsou vůbec její city opětovány?

Slečna Primová prochází strastiplnou cestou sebepoznání, odkládáním masek dosud užívaných ve společnosti, ve které vyrostla a dříve žila, a vzdáváním se logických, racionálních názorů získaných v tradičním školství. To vše za vstřícné účasti mnohých dam z městečka v podobě komických situací.

Je to kniha o tvrdohlavosti, sebezahledění i ješitnosti, ale i o kráse lidského přátelství a pocitu pospolitosti, nebo i o úžasu nad skvostnými díly literatury či malířství. Pokud právě marodíte, čeká vás dlouhá cesta vlakem či si jen potřebujete před usnutím uvolnit mysl, zasnít se a i se trochu pobavit, vřele doporučuji k přečtení.

Procitnutí slečny Primové

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SANMARTÍN FENOLLERA, Natalia. Procitnutí slečny Primové. 1. vyd. Brno : Host, 2014. 282 s. ; ISBN 978-80-7491-168-2.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>