Posedlost

Lada Schovánková

Jedná se o příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v několika časových liniích. Základní podstatou příběhu je bádání dvou literárních vědců Rolanda Mitchella a Maud Baileyové po možném vztahu dvou viktoriánských spisovatelů – Randolpha Henryho Ashe a Christabel La Motteové. Obě časové linie a dvojice hlavních hrdinů mají stejnou důležitost. Postupně se badatelé Mitchell a Baileyová prostřednictvím různých písemností, dochovalé korespondence, deníkových záznamů, rozhovorů a rozborů díla dostávají do minulosti a rozplétají nitky vzájemných souvislostí a spojitostí. Minulost tak začne postupně pronikat do přítomnosti a ovlivňovat ji. Během pátrání zjistí, že mezi literáty Ashem a La Motteovou vznikl hluboký cit, který nemohl být naplněn. Projevil se však v jejich literární tvorbě. Bádáním v minulosti nakonec pátrají oba vědci i uvnitř sebe, hledají svoji podstatu a také cestu k sobě.

Kniha mě nadchla svým pojetím. Prozaické vypravování se střídá s úryvky z deníku, s dopisy, vědeckými pojednáními, vzpomínkami ale i poezií či s pohádkami. Střídají se časové linie i vypravěči a tím i úhel pohledu čtenáře na děj. Jedná se o směsici milostného románu, detektivky, gotického románu i historické a literární studie.

Román se stal po svém vydání literární událostí roku a je dokonce považován za jeden z nejlepších románů devadesátých let. Získal uznání kritiky a prestižní cenu Booker Prize. Autorka se tímto románem přiřadila k takovým jménům jako Borges, Nabokov či Eco.

Pokud Vás můj příspěvek zaujal, můžete si knihu zapůjčit v berounské knihovně. Velmi zajímavé recenze se dočtete na portálu iLiteratura, kde je mnohem více vykreslen děj i literární postupy.

Jan Kapoun, Lidové noviny, 18. ledna 2003  http://www.iliteratura.cz/Clanek/14525/byatt-a-s-posedlost-1

HOST 2/2003 http://www.iliteratura.cz/Clanek/15615/byatt-a-s-posedlost-2

Kniha se dočkala i zfilmování a to v režii Neil LaBute. Literární badatele si zahráli Gwyneth Paltrow a Aaron Eckhart, viktoriánské literáty pak Jennifer Ehle a Jeremy Northam. Ve filmu je vyzdvižena detektivní zápletka románu. Jeho mozaikovitá forma vypravování, literární rozbory a vsuvky v podobě pohádek a poezií jsou však na filmové plátno nepřenositelné.

BYATT, A.S. Posedlost. 1. vyd. Praha: BB/art, 2002. 451 s.

Autor příspěvku: Lada Čubová

 

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>