Pluhy, nemoci a ropa: jak lidé ovlivnili klima

Lada Schovánková

Wiliam F. Ruddiman v edici Galileo, vydalo Nakladatelství Academia 2011 s doslovem Václava Cílka.

Doporučená literatura pro všechny pány politiky, byznysmany, učitele, optimisty, pesimisty, populisty, komunisty, a jiné ..sty.

Autor v hutné zkratce popisuje vliv člověka na krajinu a životní prostředí. Ovšem nikoliv od průmyslové revoluce, ale od zemědělské revoluce v neolitu. Dozvíte se, jak zemědělci zabránili vzniku menšího zalednění v Kanadě, nebo třeba jak pěstování rýže vydatně vyrábí do atmosféry metan. Je to o tom, jak už na prahu železné doby došlo k odlesnění Evropy, Číny či jak epidemie moru či vymření 90% původních obyvatel po objevení Ameriky ovlivnilo klima.

Autor na závěr knihy popisuje prognózu dalšího vývoje. Není to zrovna veselé čtení. Ale vyvolává otázky. Není už ksakru načase začít měnit naše zvyklosti, začít nutit pány politiky, bankéře a další z vrcholu společnosti, aby udali směr vývoje společnosti trochu jinam, než k plýtvání? A hlavně sami začali jít příkladem, neboť už celá staletí je známo, že ti prosťáčci dole pány napodobují?

Pluhy, nemoci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RUDDIMAN, Wiliam F. Pluhy, nemoci a ropa : jak lidé ovlivnili klima. Vyd. 1. Praha : Academia, 2011. Galileo ; sv. 45. 294 s. ISBN 978-80-200-1860-1.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>