Norský dandy

Lada Schovánková

Těšil jsem se na druhý díl Velkého století jak alkoholik na panáka po delším absťáku. A dočkal jsem se. Třetí z norských bratrů Lauritzenů skončil svá studia v Drážďanech v díle prvním a přiznal se bratrům ke své homosexualitě.

Druhý díl sleduje jeho osudy spojené s osudem jeho – čeho vlastně? – milence, přítele, registrovaného partnera? Dostáváme se s nimi do společnosti umělců, homosexuální komunity, vyšší společnosti Anglie krátce po skandálu se soudem nad Oscarem Wildem.

Setkáváme se zde s pokryteckou morálkou, nenávistí i rozporuplnými vztahy v širší rodině lorda Albiho. Potkáme se zde s generály staré dobré Anglie, nechápavě kroutícími hlavou nad tím, že Němci proti jejich jízdě použili kulomety Maxim, když jsou přeci určené do koloniálních válek proti barevné havěti a ne proti gentlemanům.

Čtenář se zde setká s největším humanistou své doby, Ira Casementem. Jeho deníky, plné homosexuálních intimností, mu pomohly dostat ho na šibenici během první světové války.

Lord Albie odchází do války, stane se jednou z posledních obětí odstřelovače v jihovýchodní Africe – Tanzanii, možná z rukou svého švagra!, dobrovolníka v německé armádě generála Lettow – Vorbecka.

V závěru dílu se všichni tři bratři setkávají v Berlíně a já mohu jen dodat, co psal v recenzi list Arbetarbladet: Po dočtení románu toužím po třetím dílu. Bude se jmenovat Mezi červenou a černou.

Norský dandy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GUILLOU, Jan. Velké století. II, Norský dandy. 1. vyd. Brno : Host, 2014. 311 s. ; ISBN 978-80-7491-054-8.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>